Reprezentanci posiadaczy blisko 2,78 mln akcji Elektromontażu-Warszawa, czyli 32,3 proc. kapitału, stawili się wczoraj na nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, podczas którego miały zapaść kluczowe dla przyszłości spółki decyzje. Udziałowcy mieli m.in. przegłosować emisję prawie 6,66 mln akcji, skierowaną do Elżbiety Sjöblom i Krzysztofa Kosiorka. Porządek obrad przewidywał również wybór nowej rady nadzorczej oraz upoważnienie zarządu do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz znaku "Elektromontaż-Warszawa". Żadna ze wspomnianych uchwał nie została jednak wczoraj poddana pod głosowanie.
Po tym jak akcjonariusze przyjęli porządek obrad, Ryszard Urban, członek zarządu Elektromontażu, zgłosił wniosek o przerwanie NWZA. Dlaczego? - Zarząd nie otrzymał do tej pory postanowienia sądu o wyznaczeniu biegłego rewidenta do zaopiniowania wyceny aportu - wskazał reprezentant spółki. Chodzi o aport w postaci udziałów w Mostostalu Export Dom (właściciela m.in. 1,5 mln akcji Ganta Development), który mieliby wnieść do giełdowej firmy E. Sjöblom i K. Kosiorek w zamian za nowe akcje.
Radca prawny spółki przypomniał zebranym, że w przypadku emisji aportowej należy stosować przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące utworzenia spółki. Według nich (konkretnie chodzi o art. 312 ksh), wycenę aportu musi zaopiniować biegły rewident, którego powinien wyznaczyć sąd rejestrowy. Gdyby więc NWZA przegłosowało wczoraj wspomnianą emisję akcji, sąd mógłby odmówić jej zarejestrowania, a akcjonariusze mieliby ponadto podstawę do podważenia takiej uchwały.
Wyjaśnienia te przekonały udziałowców do przegłosowania przerwy w obradach. Decyzja ta nie była co prawda jednomyślna, ale wymagana większość 2/3 głosów została osiągnięta. NWZA ma być wznowione 4 czerwca. Jeśli do tego czasu spółka nie otrzyma opinii biegłego, ogłoszenie kolejnej przerwy w obradach nie będzie już praktycznie możliwe i trzeba będzie zwołać kolejne walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Kurs Elektromontażu-Warszawa, który istotnie rósł w miarę zbliżania się terminu NWZA, wczoraj zareagował spadkiem na ogłoszenie przerwy w obradach. Na zamknięciu sesji jeden walor wyceniono na 15,76 zł, czyli o 9,9 proc. niżej niż w ubiegły piątek.