Zarząd Orła planuje rozbudowę salonu firmowego w Mysłakowicach. Zamierza w nim sprzedawać markowe wyroby lniarskie (odzież, obrusy, pościel), wytworzone z tkanin produkowanych w zakładzie. Zdaniem Marka Błażkowa, prezesa Orła, współpracą zainteresowanych jest kilka firm, m.in. Kan (marka Tatuum), Layla, Kontrast czy Modalpo. - Jeśli pomysł chwyci, to nie wykluczamy otwierania kolejnych salonów w kraju - mówi M Błażków.

Ze względu na silny kurs złotówki względem dolara giełdowa spółka stopniowo wycofuje się z mało dla niej atrakcyjnego rynku amerykańskiego. W tym roku udział handlu za oceanem w łącznych przychodach powinien zmniejszyć się do 20 proc. (30 proc. w 2006 r.). W zamian producent tkanin lnianych liczy na pozyskanie więcej zamówień w kraju (tegoroczny udział w obrotach powinien wynieść 50 proc., względem 40 proc. rok wcześniej) oraz w UE (wzrost z 15 do 20 proc.). Pozostałe 10 proc. zapewnia sprzedaż w innych krajach świata.

Orzeł finalizuje już tegoroczną kontraktację z firmą Kan będącą jego największym krajowym odbiorcą. Według szacunków wartość zleceń będzie o 10 -15 proc. wyższa niż w 2006 r. (4 mln zł). Zdaniem M. Błażkowa, pod względem obrotów 2007 r. nie będzie gorszy od minionego (34,4 mln zł), za to przy znacznie lepszej marży.

Zarząd Orła liczy, że najpóźniej w czerwcu KNF zatwierdzi prospekt emisyjny (został złożony pod koniec kwietnia). Firma chce wyemitować do 886 tys. akcji serii C bez prawa poboru oraz do 3,4 mln akcji serii D z prawem poboru (teraz kapitał dzieli się na 838 tys. walorów).

Na papiery serii C uprawnione osoby (głównie wierzyciele) mogą się zapisywać do 21 maja. Harmonogram oferty serii D nie jest jeszcze znany. Cena emisyjna akcji obu serii to 7 zł. Wczoraj kurs Orła wyniósł 19,5 zł.