Zarówno banki, jak i wyspecjalizowane firmy faktoringowe coraz częściej kierują swoją ofertę do małych firm. Koniunktura w kraju sprawia, że dobrze się mają nie tylko duże przedsiębiorstwa, które są tradycyjnym i pewnym klientem instytucji finansowych. Dynamicznie rozwija się przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz smallbiznesu.
Małe firmy nakręcają PKB
Wzmożone zainteresowanie instytucji finansowych sektorem małych i średnich przedsiębiorstw wynika z kilku czynników. Głównym powodem jest wzrost gospodarczy, który poprawia standing finansowy małych firm i sprawia, że są one mniej ryzykownym niż kiedyś partnerem. Małe firmy są obecnie bardziej zyskowne niż duże giganty. Świadczą o tym relatywnie wyższe stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych, które lokują swoje środki finansowe właśnie w tym sektorze.
- Sektor MSP jest jednak szczególnie wrażliwy na wahania koniunktury, co przejawia się w krótkim okresie "życia" takich firm. 80 procent z nich nie jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż rok - mówi Dariusz Winek, analityk banku BGŻ. - Przeżywany obecnie okres prosperity istotnie obniża ten wskaźnik, a ponadto przedsiębiorczość w Polsce dojrzewa i można mieć nadzieję, że sektor MSP stanie się w przyszłości bardziej stabilny, co m.in. uzasadniałoby inwestycje instytucji finansowych w rozwój usług dla tego sektora - dodaje.
Banki będą rozwijać sieci