8 miliardów dolarów uzyskał kontrolowany przez Kreml Wniesztorgbank ze sprzedaży udziałów dla inwestorów giełdowych. Jest to największa, tegoroczna pierwotna emisja na świecie. W lutym papiery sprzedawał lider rosyjskiego sektora bankowego, Sbierbank, który zebrał z rynku 8,8 mld USD. Jednak w jego przypadku była to dodatkowa emisja.
Wniesztorgbank, drugi pod względem aktywów bank w Rosji, sprzedawał swoje udziały na rynku krajowym oraz brytyjskim. Kredytodawca wypuścił 1,51 bln nowych akcji. Za jedną płacono 13,6 kopiejek. Widełki cenowe, jakie ustalono przed zapisami na walory, zamykały się w przedziale 11,3- 13,9 kopiejek. Na papiery banku zapisało się aż 131 tys. inwestorów indywidualnych, którzy wydali na zakupy udziałów giganta 1,6 mld USD.
Pożyczają więcej,
a bank drożeje
Duże zainteresowanie ofertą sprawiło, że Wniesztorgbank pod względem kapitalizacji, która wynosi 35,5 mld USD, przegonił takich potentatów, jak niemiecki Commerzbank czy amerykański Bank of New York Company. Analitycy przewidują, że do końca roku wartość rosyjskiego pożyczkodawcy może wzrosnąć o 20 proc. - Niektórzy londyńscy brokerzy wyceniają papiery banku już o 13 proc. powyżej ceny debiutu - twierdzi Timur Nasardinow, dyrektor działu sprzedaży w moskiewskim banku inwestycyjnym Troika-Dialog. Zdaniem ekspertów Deutsche Banku rosyjskie spółki i konsumenci pożyczyli w 2006 r. o 47 proc. więcej niż we wcześniejszym roku. Do 2010 r. prognozowany jest 30-proc. wzrost branży.