HeidelbergCement zapłaci za Hansona 8 miliardów funtów

Aktualizacja: 20.02.2017 21:23 Publikacja: 16.05.2007 09:25

Największy producent cementu w Niemczech uzgodnił zakup brytyjskiego Hansona. Za tego największego na świecie dostawcę piasku i żwiru HeidelbergCement zapłaci 8 mld funtów (16 mld USD). Jeżeli dojdzie do połączenia obu firm, to będzie to największe przejęcie w historii branży budowlanej.

Za każdą akcję londyńskiej spółki Niemcy oferują 11 funtów - to o 29 proc. więcej, niż wynosi cena zamknięcia z 2 maja, z ostatniej sesji poprzedzającej ujawnienie planów przez HeidelbergCement.

- Efekty synergii będą znaczne - twierdzi John Sheehan, analityk badający spółki budowlane w NCB Stockbrokers w Dublinie. - Premia, z jaką obecni akcjonariusze mogą sprzedać swoje akcje HeidelbergCementowi, jest wysoka. Może jednak znajdzie się ktoś, kto zechce przebić ofertę niemieckiej spółki, i podskoczy ona jeszcze bardziej - dodaje. Na razie jednak żadna inna firma nie deklarowała, że chce przejąć Hansona.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że Brytyjczycy zarekomendowali swoim akcjonariuszom przyjęcie naszej propozycji - mówi Bernd Schleifele, prezes HeidelbergCementu. - To przejęcie to kluczowy moment w historii spółki, której celem jest ekspansja zarówno geograficzna, jak i produktowa - podkreśla. HeidelbergCement, który m.in. dzięki zakładowi produkcyjnemu Górażdże jest liderem polskiego rynku cementu, po przejęciu Hansona zwiększy obroty o około dwie trzecie. Najbardziej poszerzy asortyment kręgów betonowych oraz cegieł.

Na początku maja największy niemiecki koncern budowlany poinformował, że zarobił w I kwartale 109 mln euro, a więc niemal czterokrotnie więcej niż przed rokiem.

Spółka, która w 50 krajach zatrudnia 46 tys. pracowników, ogłosiła, że jej sprzedaż najbardziej dynamicznie rosła w Europie Środkowo-Wschodniej. Miało to związek z boomem w sektorze nieruchomości i wysokim zapotrzebowaniem na materiały budowlane w regionie. Ze względu na łagodną zimę poprawiły się też wyniki spółki na rodzimym rynku, który od dekady pozostawał w tyle. Sprzedaż produktów niemieckiego koncernu dynamicznie rosła też w Azji.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego