Kamień spadł nam z serca. Podpisany z Ministerstwem Skarbu Państwa protokół traktujemy jako gwarancję, że transakcja zostanie zawarta. Nie spodziewamy się kłopotów w trakcie opracowywania całej strony formalnej, czyli ostatecznej umowy - powiedział Paweł Wyrzykowski, prezes giełdowej spółki. Grajewo zapłaci po 307 zł za walor Prospanu (ma już większość jego akcji). Łącznie więc transakcja opiewać będzie na nieco ponad 326 mln zł. - Sfinansujemy ją z kredytów bankowych - dodał P. Wyrzykowski. Zarząd liczy, że ostateczną umowę odkupienia akcji od Skarbu Państwa uda się podpisać w ciągu dwóch-trzech tygodni.
Będzie fuzja
Po przejęciu całkowitej kontroli Grajewo połączy się z Prospanem. Prezes zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja o fuzji zostanie podjęta po zakończeniu II kwartału. Aby mogło dojść do połączenia, giełdowa spółka będzie musiała jeszcze wykupić akcje, które są w rękach pracowników Prospanu (0,15 proc. głosów).
Od tego, jak szybko uda się przeprowadzić wykup, zależeć będzie, kiedy dojdzie do połączenia. - Może to być jeszcze w tym roku, ale jeśli konieczny będzie wykup przymusowy - może się przedłużyć do połowy przyszłego roku - przyznał P. Wyrzykowski.
Grajewo chce doprowadzić do fuzji, aby ograniczyć koszty funkcjonowania firm. Jednak najważniejszą korzyścią jest operacyjne zarządzanie produkcją w obydwu zakładach. - Teraz produkcja jest niezależna, a każda fabryka ma oddzielnych klientów i zamówienia. Planowanie produkcji na szczeblu centralnym pozwoli na spore oszczędności - powiedział P. Wyrzykowski.