Na przełomie czerwca i lipca Central European Distribution Corporation zaprezentuje nową markę wódki, która ma stać się bezpośrednim konkurentem dla Gorzkiej Żołądkowej wytwarzanej przez Polmos Lublin. Producentem nowego trunku, o nazwie Gorzka, będzie Polmos Białystok (CEDC ma ponad 90 proc. akcji). Tym samym amerykańska spółka rozpocznie nowy etap walki o kolejne 18 proc. udziałów na polskim rynku alkoholi mocnych. - Docelowo w ciągu trzech lat chcemy kontrolować połowę rynku - mówi William Carey, prezes CEDC. Przyznaje, że nie liczy na szybkie pokonanie uznanego konkurenta. W ciągu 2 lat chciałby przejąć 10-15 proc. udziałów w segmencie wódek gatunkowych, gdzie króluje "ziołówka" z Lublina (ma obecnie grubo ponad 20 proc. rynku).
Zajmowanie rynku
Wcześniej, bo już w przyszłym tygodniu CEDC wypuści na rynek nową markę wódki czystej pod nazwą Stary Dwór. Stary Dwór będzie pozycjonowany wśród wódek ze średniej półki (tzw. mainstreem). W tym segmencie (stanowiącym 40 proc. całego rynku wódki w Polsce) CEDC ma już bardzo silną pozycję z takim brandami, jak Absolwent, Soplica czy Żubrówka, które mają ponad połowę udziałów w tej kategorii. Jednak zdaniem W. Careya spółka musi kreować nowe rozpoznawalne marki, choćby po to, by nie wpuścić tu konkurencji. Służyć temu ma również odnowiona butelka Żubrówki i planowana zmiana opakowania rumu Seniorita, a także Bolsa pozycjonowanego w segmencie premium. Alkoholowa firma przygotowuje się też do ekspansji w segmencie ekonomicznym (najtańsze wyroby), gdzie do tej pory nie odniosła sukcesu. - Jeszcze w tym roku wprowadzimy zupełnie nowe marki i szybko chcemy przejęć około jednej trzeciej udziałów w tej kategorii, co przełoży się na około 10 proc. udziałów w całym rynku w ciągu 3 lat - tłumaczy W. Carey.
W przyszłym roku CEDC chce też wprowadzić na rynek nową wódkę z kategorii super- premium (produkowaną przez Bolsa), w której mieszczą się takie marki, jak Finlandia czy Absolut. Zdaniem prezesa CEDC, mają one razem już 5 proc. całego rynku i jest to najbardziej dynamicznie rosnący segment.
CEDC, spółka notowana na Nasdaq i na GPW, może zresztą włączy Absoluta do swojego portfela. Szwedzki rząd, który jest właścicielem firmy Vin & Spirit (V&S) planuje pozbycia się udziałów. Może je przejąć np. Jim Beam, z którym CEDC ma podpisaną umowę na wyłączność dystrybucyjną w naszym kraju.