Za nieco ponad 60 tys. zł FAM kupił od kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy 100 proc. udziałów w spółce Grimmia. Zostanie do niej wniesiona aportem działalność odlewnicza, prowadzona obecnie przez giełdową firmę. - Naszym celem było stworzenie zrozumiałego i przejrzystego dla inwestorów modelu biznesowego grupy z precyzyjnie określoną rolą i odpowiedzialnością spółek zależnych. Dzięki temu ich wyniki są czytelne i porównywalne, a w rezultacie łatwiejsza jest też kontrola nad ich działalnością - twierdzi Piotr Janczewski, prezes FAM-u.

Notowana obecnie na giełdzie spółka FAM-Technika Odlewnicza zmieni nazwę na FAM Grupa Kapitałowa i będzie się koncentrować na kwestiach związanych z zarządzaniem strategicznym grupą i budową wartości portfela firm zależnych. Będzie też odpowiedzialna za inwestycje. - Opracowujemy kilka projektów strategicznych i przymierzamy się do zaprezentowania drugiej odsłony strategii. Preferowane przez nas obszary ekspansji to atrakcyjne branże funkcjonujące na szeroko rozumianym rynku budowlanym - mówi P. Janczewski. Więcej szczegółów na ten temat zarząd zamierza zaprezentować za 2 miesiące.

Do tej pory w skład grupy FAM-u, poza podmiotem dominującym zajmującym się odlewnictwem, wchodził FAM-Cynkowanie Ogniowe (nakładanie powłok galwanicznych), Mostostal Wrocław (działalność chłodnicza) i Stradom (produkcja tkanin polipropylenowych). Ostatnia z firm kontrolowana jest bezpośrednio i pośrednio przez 4 spółki.