Średnia pensja wzrosła o ponad jedną piątą

Aktualizacja: 20.02.2017 06:09 Publikacja: 26.05.2007 10:02

Coraz szybciej rosną płace w Estonii, zajmującej drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu produktu krajowego. Spadające bezrobocie zmusza przedsiębiorców do konkurowania płacami o pracowników.

Średnia miesięczna płaca wzrosła w Estonii w I kwartale o 20,1 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. W poprzednim okresie płace wzrosły średnio o 17,5 proc. rok do roku.

Rosnące płace i najniższe od 15 lat bezrobocie spowodowały takie ożywienie popytu na artykuły codzienne, ale także samochody i mieszkania, że wydatki konsumpcyjne były głównym czynnikiem zwiększenia PKB o 11,4 proc. w ub.r. Pod tym względem Estonia ustępowała w Unii tylko Łotwie.

Urząd statystyczny w Tallinie w raporcie informującym o spadku bezrobocia w I kw. do 5,3 proc. stwierdził, że przedsiębiorcom jest coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników, bo znaczna część bezrobotnych nie ma żadnego przygotowania zawodowego.

Przed kilku dniami unijny komisarz do spraw walutowych Joaquin Almunia zaapelował do estońskich władz, by zmniejszyły braki na rynku pracy, a do przedsiębiorców, by przyspieszyli wzrost wydajności w swoich spółkach. Ostrzegł, że w przeciwnym razie nadmierny wzrost płac zmniejszy konkurencyjność estońskich towarów zarówno na krajowym rynku, jak i za granicą. A stąd już tylko krok do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

Almunia powtórzył opinię sformułowaną tydzień wcześniej przez misję MFW w Estonii. Uważa ona, że poprawa elastyczności na rynku pracy jest warunkiem niezbędnym do zwiększania estońskiego eksportu i utrzymania szybkiego tempa wzrostu gospodarczego.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Jakie cechy powinien mieć lider, by reagować na zmiany?
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego