Inwestorzy instytucjonalni w maju byli zdecydowanie aktywniejsi niż w kwietniu. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) częściej informowały o zmianach zaangażowania w akcje spółek. Liczba komunikatów, dotyczących kupna i sprzedaży, wzrosła do 47. Przypomnijmy, że w kwietniu i marcu było to odpowiednio: 38 i 44. Większa liczba przekroczeń progów w głosach związana była m.in. z reakcją największych graczy na publikowane wyniki za I kwartał. W całym miesiącu transakcji kupna (tych, o których był obowiązek poinformowania) było 29, a sprzedaży 18.
W maju większość komunikatów pochodzi od TFI. Związane to jest ze stałym napływem świeżej gotówki od klientów, co wymusza dokonywanie kolejnych transakcji kupna. Zakupy TFI nie są też ograniczone ustawowymi limitami inwestycyjnymi. Tymczasem OFE mogą lokować w akcjach tylko do 40 proc. zgromadzonych środków. W efekcie w maju "emeryci" byli stroną zaledwie 9 transakcji.
Królują małe i średnie spółki
Zdecydowana większość zakupów zarządzających dotyczyła pakietów małych i średnich firm. Trend ten utrzymuje się już od kilkunastu miesięcy. W maju sporo transakcji dotyczyło szeroko rozumianej branży chemicznej. Chodzi m.in. o Ciech, Sanok, Dwory, Dębicę czy Plast-Box. Jednocześnie niewielkim zainteresowaniem cieszył się sektor budowlany, gdzie fundusze ograniczyły się tylko do Naftobudowy i BBI Development.
Fundusze przekraczały ochoczo progi (5 i 10 proc. głosów) w spółkach, które pokazały dobre wyniki za I kwartał. W tym gronie można wymienić m.in. Kęty, JC Auto, Plast-Box. Jednocześnie duzi inwestorzy "wychodzili" z firm, które zanotowały słabsze rezultaty (Hutmen, Euromark, Forte). Ciekawym przykładem są walory AmRestu. Mimo publikacji dobrych wyników finansowych i jasnej strategii dalszego rozwoju fundusze "stadnie" zmniejszały zaangażowanie w akcje tej spółki. W maju poinformowały o tym: AIG OFE, ING TFI i BZ WBK AIB AM. Może to oznaczać, że bieżąca wycena rynkowa jest już dla instytucji wysoka. Dla równowagi wciąż trwa dobra passa niedawnych debiutantów. W maju fundusze przekroczyły progi w Elektrotimie i Radpolu.
Kilka komunikatów wynikało ze zmiany wielkości kapitału akcyjnego na skutek zarejestrowania emisji lub umorzenia papierów. W tym pierwszym przypadku chodzi o inwestycje BZ WBK AIB AM w Getin Holdingu, Opoka FIZ w Dudzie czy Pekao OFE w Mispolu. Z drugiej strony wyraźnie wzrósł udział Skarbca TFI w akcjonariacie NFI Foksal po umorzeniu walorów funduszu.