"Ocena koniunktury w skali rocznej uległa dalszej poprawie, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozytywnych oczekiwań w stosunku do drugiego kwartału. Jeżeli mamy się spodziewać pewnego ochłodzenia koniunktury, to raczej nastąpi to w drugim półroczu i będzie głównie wynikiem wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku" - podano w komunikacie.
Analitycy PKPP podkreślają, że źródłem optymizmu pozostają dane o produkcji sprzedanej w kwietniu, o sprzedaży detalicznej oraz dane o inwestycjach przedsiębiorstw i trwający boom budowlany.
"Sygnałom tym towarzyszy rosnąca rentowność przedsiębiorstw. Wolumen eksportu osiąga rekordowe rozmiary, jakkolwiek jeszcze szybciej rosnący import powiększa stopniowo deficyt w handlu zagranicznym" - głosi komunikat PKPP.
Należy jednak oczekiwać, że napływ środków unijnych, inwestycji zagranicznych i transferów prywatnych pozwolą utrzymać deficyt na rachunku bieżącym pod kontrolą, podkreślają analitycy.
"Wyraźnie wzmocniły się makroekonomiczne fundamenty gospodarki, bezrobocie pikuje w dół, inflacja spada po marcowym przesileniu, nieoczekiwanie skurczył się w kwietniu deficyt budżetu państwa" - czytamy dalej.