Kwartalny indeks biznesu PKPP utrzymał się w maju na poziomie 80 pkt

Warszawa, 06.06.2007 (ISB) - Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan pozostał w maju na kwietniowym poziomie 80 pkt, natomiast indeks roczny zyskał 1 pkt osiągając 78 pkt w skali 0-100 pkt, poinformowała w środę PKPP.

Aktualizacja: 20.02.2017 03:04 Publikacja: 06.06.2007 15:56

"Ocena koniunktury w skali rocznej uległa dalszej poprawie, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozytywnych oczekiwań w stosunku do drugiego kwartału. Jeżeli mamy się spodziewać pewnego ochłodzenia koniunktury, to raczej nastąpi to w drugim półroczu i będzie głównie wynikiem wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku" - podano w komunikacie.

Analitycy PKPP podkreślają, że źródłem optymizmu pozostają dane o produkcji sprzedanej w kwietniu, o sprzedaży detalicznej oraz dane o inwestycjach przedsiębiorstw i trwający boom budowlany.

"Sygnałom tym towarzyszy rosnąca rentowność przedsiębiorstw. Wolumen eksportu osiąga rekordowe rozmiary, jakkolwiek jeszcze szybciej rosnący import powiększa stopniowo deficyt w handlu zagranicznym" - głosi komunikat PKPP.

Należy jednak oczekiwać, że napływ środków unijnych, inwestycji zagranicznych i transferów prywatnych pozwolą utrzymać deficyt na rachunku bieżącym pod kontrolą, podkreślają analitycy.

"Wyraźnie wzmocniły się makroekonomiczne fundamenty gospodarki, bezrobocie pikuje w dół, inflacja spada po marcowym przesileniu, nieoczekiwanie skurczył się w kwietniu deficyt budżetu państwa" - czytamy dalej.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz siedmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego