URE może wydać decyzję ws. taryfy PGNiG najwcześniej w środę

Warszawa, 08.04.2008 (ISB) - Urząd Regulacji Energetyki (URE) czeka na uzyskanie odpowiedzi od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) dotyczące wysłanego w poniedziałek zapytania odnośnie wniosku firmy o podwyżkę taryfy gazowej. Jeśli ta odpowiedź nadeszłaby we wtorek, to Urząd mógłby wydać decyzję już w środę, poinformował we wtorek wiceprezes URE Marek Woszczyk.

Aktualizacja: 28.02.2017 00:17 Publikacja: 08.04.2008 11:39

"Od jakości tej odpowiedzi zależy, czy postępowanie uda się zakończyć. Jeśli ta odpowiedź będzie dzisiaj i będzie konsumowała treść naszego wezwania - myślę, że jutro moglibyśmy ten proces zakończyć. Ale takiej deklaracji na 100% złożyć nie mogę" - powiedział Woszczyk w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

"Wolelibyśmy, żeby ta taryfa była zatwierdzona tym bardziej, że widzimy podstawę do wzrostu tej taryfy - to jest przede wszystkim wzrost cen importowych" - dodał.

W połowie marca PGNiG przesłało do URE nową propozycję cennika, która przewiduje wzrost cen gazu od początku kwietnia o 28,0%. W poprzednim, złożonym do akceptacji Urzędu w zeszłym miesiącu, firma domagała się wzrostu ceny gazu o 33,7%.

Pod koniec lutego przedstawiciele PGNiG poinformowali, że liczą na podwyżkę taryf o ok. 30% od 1 kwietnia, a jeśli nie będzie podwyżki, spółka będzie ponosić straty z tej działalności. W I kw. 2008 roku z powodu braku podwyżki przychody PGNiG będą niższe o 300 mln zł i tak samo ma być w kolejnych kwartałach.

W lutym PGNiG złożyło do URE skorygowany wniosek o podwyżkę taryfy gazowej o ok. 30%, która miałaby obowiązywać od 1 kwietnia do końca roku. Nowa taryfa obowiązywała do końca roku.

Spółka podkreśla, że wysokie koszty zakupu gazu z importu wyrażone w walutach (które wzrosły o ponad 40 procent), wynikają z utrzymywania się wysokiego poziomu cen ropy naftowej i paliw ropopochodnych na rynkach międzynarodowych.

Obowiązująca od 1 stycznia 2007 roku taryfa pozwoliła PGNiG podnieść ceny gazu o 9,9% i dzięki temu poprawić rentowność tego segmentu, która była na bardzo niskim poziomie. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego