PGNiG zainteresowane 10-20-proc. pakietami spółek chemicznych i energetycznych

Warszawa, 09.04.2008 (ISB) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozważa zakup 10-20-proc. pakietów akcji spółek z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh) i jednej z prywatyzowanych grup energetycznych, poinformował prezes PGNiG Michał Szubski. "Puls Biznesu" podkreśla, że w ten sposób PGNiG chciałoby zabezpieczyć się przed ewentualnym odejściem swoich największych klientów do konkurencji.

Aktualizacja: 28.02.2017 00:17 Publikacja: 09.04.2008 11:38

Sektor chemiczny zużywa ok. 2,4 mld m. sześc. gazu rocznie, a elektroenergetyczny - ponad 1,0 mld m. sześc. Całkowite krajowe zużycie gazu to ok. 14-15 mld m. sześc.

"Bierzemy pod uwagę zakup na giełdzie 10-20-proc. akcji Tarnowa i Kędzierzyna. W kolejnym etapie chcemy zainwestować w podobny pakiet akcji Zakładów Azotowych Puławy, ale oczywiście podjęcie decyzji wymaga szczegółowych analiz" - powiedział Szubski, cytowany przez "PB".

Skarb Państwa planuje debiut Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce na czerwiec tego roku, w przypadku Kędzierzyna możliwe jest IPO lub sprzedaż inwestorowi strategicznemu.

PGNiG nie wyklucza takża zainteresowania Zakładami Chemicznymi Police. "Ten alians uzależniamy od powstania w tym rejonie terminalu LNG czy też gazociągu Baltic Pipe, łączącego Danię i Polskę, lub obu tych inwestycji, co byłoby najbardziej korzystne" - powiedział Szumski.

Spółka jest też zainteresowana prywatyzowanymi grupami energetycznymi. Na parkiet mają trafić grupy energetyczne Enea (2008 r.) oraz Tauron, Energa i Polska Grupa Energetyczna (w 2009 r.).

"Rozważamy inwestycję w jedną z pierwszych grup, która znajdzie się na GPW, ale w tej chwili trudno przesądzać, jaka będzie ostateczna decyzja. Jeśli zainwestujemy, to chcielibyśmy, by stworzono 3-4 źródła produkcji energii opartej na gazie" - powiedział prezes PGNiG.

Zdaniem prezesa PGNiG, mniejszościowi akcjonariusze powinni być zadowoleni z tych planów, bo akwizycje korzystnie wpłyną na tempo wzrostu przychodów spółki, napisała też gazeta. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego