Płace prezesów ustalą rady

Udział w zyskach spółki, bonusy za udaną restrukturyzację - resort skarbu chce, aby takie zasady wynagradzania szefów państwowych firm obowiązywały już od czerwca

Aktualizacja: 27.02.2017 16:49 Publikacja: 25.04.2008 00:54

W najbliższy wtorek Rada Ministrów powinna przyjąć projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Jednym z głównych założeń zaproponowanych przez resort skarbu zmian jest zniesienie ograniczeń nakładanych przez ustawę kominową.

Jak zapowiada szef Ministerstwa Skarbu Państwa Aleksander Grad, jeszcze w tym tygodniu dokumentem zajmą się prawnicy doradzający Kancelarii Premiera. Celem resortu jest, aby przepisy znoszące "kominówkę" zaczęły obowiązywać już w czerwcu.

Jak będą płacić prezesom

Ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwana potocznie "kominówką", weszła w życie ponad siedem lat temu. Z powodu jej zapisów nawet prezesi największych państwowych spółek zarabiają na rękę po kilkanaście tysięcy złotych. Co resort skarbu chce z tym zrobić?

Po wejściu w życie nowych przepisów o poziomie płac menedżerów decydować mają rady nadzorcze spółek. - Ministerstwo będzie mogło zakwestionować ich decyzję tylko wówczas, jeśli zarządy nie będą realizowały wytycznych dotyczących wzrostu wartości spółki, planów inwestycyjnych czy restrukturyzacyjnych - powiedział Aleksander Grad.

Bonusy z regulaminu

Zasady ustalania płac prezesów w każdej spółce z większościowym udziałem Skarbu Państwa zostaną ustalone w specjalnym regulaminie. MSP proponuje, aby zarobki szefów spółek składały się z części stałej i zmiennej. Obie wyznaczać będą rady nadzorcze. Część zmienna oznaczać może premię lub udział w rocznych zyskach spółki. Ich wysokość ma być uzależniona od wyników finansowych spółki, a także od stopnia realizacji rządowych programów (np. dotyczących prywatyzacji).

Resort zakłada, że w firmach z większościowym udziałem Skarbu Państwa jawne będą wszystkie dane o tym, ile płaci się władzom spółek. Dotyczy to zarobków członków rad nadzorczych, regulaminu ustalania płac prezesów, wysokości i składników wynagrodzenia, a nawet przysługujących członkom zarządów odpraw.

Aby plany ministerstwa mogły wejść w życie, nie wystarczy tylko znowelizować ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji. Trzeba jeszcze wydać rozporządzenie, które przyzna radom prawo do ustalania płac prezesów spółek. Do kompletu konieczne jest też uchylenie części przepisów "kominówki".

To już jest postęp

Staraniom MSP w kierunku zliberalizowania zasad wynagradzania menedżerów państwowych spółek od dawna kibicuje Business Centre Club.

- Można powiedzieć, że najprostszym rozwiązaniem w tej kwestii byłoby uchylenie ustawy kominowej i ustalanie wynagrodzeń prezesów zgodnie z zasadami kodeksu spółek handlowych - uważa Bogusław Piwowar, wiceprezes BCC. - Trzeba jednak zrozumieć, że resort skarbu chce zachować pewne gwarancje, jeżeli chodzi o sposób ustalania wynagrodzeń. Martwi mnie nieco, że Skarb Państwa, reprezentowany przez urzędników, będzie miał prawo do zmiany decyzji rady nadzorczej - dodaje. B. Piwowar podsumowuje jednak, że niezależnie od szczegółów, kroki podjęte przez MSP zmierzają w słusznym kierunku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego