Rada nadzorcza PKN Orlen zapłaci za niezależną decyzję

Skarb Państwa nie jest zadowolony z wyboru Wojciecha Heydla na prezesa i dlatego może dążyć do wymiany tych członków rady, którzy nie dostosowali się do jego zaleceń. Inwestorzy są zmęczeni kadrową karuzelą, która trwa w Orlenie od początku roku

Aktualizacja: 27.02.2017 14:37 Publikacja: 13.05.2008 23:40

Na 13 czerwca zarząd PKN Orlen zwołał na wniosek Skarbu Państwa nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA), którego jedynym punktem obrad są zmiany w radzie nadzorczej spółki.

- Aleksander Grad, minister skarbu państwa, miał bardzo ważne przesłanki do podjęcia takiej decyzji - powiedział nieoficjalnie "Parkietowi" przedstawiciel MSP. Prawdopodobnie chodzi o dokonany niedawno wybór na prezesa spółki Wojciecha Heydla, którego resort nie akceptuje.

Czy będzie nowy konkurs?

Za takim scenariuszem przemawia też przebieg zdarzeń, jaki miał miejsce w ostatnich tygodniach. Mianowicie 24 kwietnia zarząd Orlenu zwołał zwyczajne walne zgromadzenie, w którego porządku obrad znalazł się m.in. punkt dotyczący rozszerzenia składu rady nadzorczej. Jak nam się udało dowiedzieć, chodzi o dokooptowanie jednej osoby. Dziś rada składa się z 8 członków, a zgodnie ze statutem może liczyć do 9 osób.

Z kolei 29 kwietnia rada wybrała nowego prezesa Orlenu. Został nim Wojciech Heydel, dotychczasowy p.o. prezesa tej spółki. Jak już pisał "Parkiet", Heydel nie miał poparcia Skarbu Państwa. Resort forsował na to stanowisko Marka Mroczkowskiego, szefa należących do Orlenu Możejek.

Kilka dni później do spółki wpłynął drugi wniosek MSP - o zwołaniu NWZA. Tym razem jedynym punktem obrad były zmiany w RN. Resort skarbu w sprawie przyczyn dokonywanych zmian w radzie nadzorczej na razie nie chce się wypowiadać.

- Minister skorzystał ze swoich statutowych uprawnień. To wszystko, co mogę powiedzieć - mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy MSP. Nie informuje też, jak głębokie zmiany mogą zajść w składzie rady i kto zostanie do niej powołany. Przypomnijmy, że w lutym Skarb Państwa wymienił prawie całą radę nadzorczą. Powołane zostały do niej osoby, które wybrano w drodze konkursu. Czy teraz będzie podobnie?

- Sposób przeprowadzenia selekcji kandydatów do rady powinien być znany za kilka dni. W grę wchodzi ogłoszenie nowego konkursu, powołanie kolejnych osób z listy, którą sporządzono przy poprzednim konkursie, lub powołanie przedstawicieli MSP - mówi Wewiór.

Obecna rada wybierze zarząd

Mimo planowanych zmian w nadzorze rada w obecnym składzie chce doprowadzić do końca trwający konkurs na członków zarządu Orlenu. Termin nadsyłania zgłoszeń przez kandydatów minął 7 maja. Jak tłumaczy Maciej Mataczyński, przewodniczący rady nadzorczej, te dwie sprawy są "niezależne" i rada będzie dążyć do tego, by do końca maja wyłonić nowych członków zarządu.

Zapytany, czy planowane zmiany w radzie są spowodowane utratą zaufania Skarbu Państwa do członków rady, w związku z wyborem na prezesa Wojciecha Heydla, odpowiedział: "Nie chcę tego komentować".

Negatywny odbiór

Analitycy i inwestorzy negatywnie oceniają obecne działania resortu. Ich zdaniem, jeśli potwierdzą się informacje o zmianach w radzie nadzorczej i ewentualnej kolejnej wymianie prezesa, to zwiastują one niestabilną sytuację w spółce. Tymczasem koncern potrzebuje szybkich decyzji. Muszą one być podjęte nie tylko w zakresie reorganizacji i optymalizacji działania grupy kapitałowej, ale i odpowiadać na ruchy konkurencji, zwłaszcza ze Wschodu, która ma coraz silniejszą pozycję na polskim rynku. Z drugiej strony, niektórzy analitycy uważają, że prezes musi mieć silne poparcie MSP do realizacji strategicznych celów. Dlatego też, jeżeli Wojciech Heydel nie cieszy się jego poparciem, to lepiej go wymienić.

W najbliższy czwartek PKN Orlen opublikuje wyniki finansowe za I kwartał. W kwietniu spółka informowała, że skonsolidowany zysk operacyjny może być o kilkadziesiąt procent wyższy niż w I kwartale 2007 r., kiedy wyniósł 375 mln zł. Komentarze

Kamil Kliszcz

analityk DI BRE Banku

Częste roszady mogą zaszkodzić

Jeśli potwierdzi się, że Wojciech Heydel, wybrany kilkanaście dni temu prezes PKN Orlen, nie cieszy się poparciem Aleksandra Grada, ministra skarbu, to można spodziewać się kolejnych roszad we władzach spółki. Za zmianami w RN może pójść wymiana zarządu. To niewątpliwie negatywna informacja dla koncernu i rynku. Ewentualne zmiany w radzie i kolejny konkurs na prezesa i pozostałych członków wstrzymają opracowa-

nie i realizację nowej strategii. Tymczasem Orlen musi kontynuować reorganizację i optymalizację działania grupy. Co więcej, rośnie konkurencja ze Wschodu, na działania której koncern już dziś powinien zareago-

wać. Chodzi nie tylko o większą aktywność firm z Rosji, ale też Kazachstanu i Azerbejdżanu. W tym kontekście roszady we władzach Orlenu mogą negatywnie wpłynąć na jego ocenę przez inwestorów i notowania akcji.

Jakub Zidon

analityk Erste Banku

Strategia spółki i tak się nie zmieni

Zapowiadanych zmian w zarządzie PKN Orlen nie trzeba się obawiać. Nie sądzę, by wpłynęły one znacząco na sytuację spółki. Akcjonariusze mają prawo zmieniać władze firmy. Dużo większe znaczenie dla polskiego koncernu paliwowego ma bowiem sytuacja zewnętrzna.

Operuje on w złych warunkach. PKN Orlen nie korzysta ze wzrastających cen surowców energetycznych na światowych rynkach, gdyż jest

skupiony głównie na downstreamie (rafinacji ropy, sprzedaży benzyny). W związku z tym nie przewiduję żadnych większych

zmian w strategii spółki po ewentualnej zmianie jej zarządu. Nowe władze tak jak poprzednie będą się dostosowywać do niekorzystnych warunków.

Rozmowa "Parkietu" z Maciejem Mataczyńskim, przewodniczącym rady nadzorczej PKN Orlen

Bez komentarza

Skarb Państwa chce dokonać zmian w radzie nadzorczej Orlenu, którą sam powołał w lutym. Czy to oznacza, że resort stracił zaufanie do członków rady?

Nie chcę tego komentować.

A czy planowane zmiany mają związek z faktem, że konkurs na prezesa wygrał Wojciech Heydel, choć, podobno, Skarb Państwa popierał innego kandydata?

Naprawdę, nie chciałbym komentować tej sprawy.

Co będzie w takim razie z konkursem na członków zarządu PKN Orlen? Czy zostanie wstrzymany?

Kontynuujemy prace związane z konkursem. Nowi członkowie zarządu obejmą stanowiska 6 czerwca. Chcielibyśmy, aby zostali wyłonieni wcześniej, do końca tego miesiąca. Nasze prace związane z konkursem i planowane zmiany w radzie nadzorczej to dwie niezależne sprawy.

Kalendarium

7.02

NWZA, na wniosek Skarbu Państwa, zmienia skład rady nadzorczej. Odwołano siedmiu "starych" członków, a w wyniku konkursu do RN wchodzą Maciej Mataczyński (przewodniczący), Grzegorz Borowiec, Raimondo Eggink, Marek Karabuła, Krzysztof Kołach,

Ryszard Stefański, Piotr Wielowieyski.

29.02

Nowa rada nadzorcza zawiesza Piotra Kownackiego w wykonywaniu obowiązków prezesa i członka

zarządu spółki. Wcześniej Kownacki skarżył się na naciski ze strony MSP, aby jako członek

RN Polkomtela opowiedział się za odwołaniem prezesa tej spółki Adama Glapińskiego. Uprawnienia prezesa przejmuje wiceprezes Wojciech Heydel.

21.03

Rada nadzorcza ogłasza konkurs na prezesa oraz na stanowiska członków

zarządu Orlenu.

24.04

Zarząd na wniosek MSP zwołuje

na 6 czerwca ZWZA z punktem "Rozszerzenie składu rady nadzorczej".

29.04 Wojciech Heydel

wygrywa konkurs na

prezesa.

7.05

Mija termin

nadsyłania zgłoszeń kandydatów na pozostałych członków zarządu.

9.05

Zarząd na wniosek MSP zwołuje na

13 czerwca NWZA z punktem

"Zmiany

w składzie rady nadzorczej".

6.06

WZA

z punktem "Rozszerzenie składu rady nadzorczej"

13.06 NWZA z punktem "Zmiany w składzie RN"

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego