Amerykanie: skarbie, wzmocnij nam dolara

Aktualizacja: 27.02.2017 14:44 Publikacja: 16.05.2008 09:23

Aż 76 proc. Amerykanów chce, żeby sekretarz skarbu Henry Paulson przestał jedynie słowem wspierać krajową walutę i wreszcie podjął konkretniejsze działania na rzecz powstrzymania spadku jej wartości.

Taki wynik dał sondaż przeprowadzony na zlecenie agencji Bloomberga i dziennika "Los Angeles Times". Spośród bogatszej części ankietowanych, z rocznym dochodem ponad 100 tys. USD, oczekiwania co do zmiany polityki rządu w celu umacniania dolara wyraziło 7 na każde 10 osób.

Amerykańska waluta straciła do euro 13 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy i aż 41 proc. od 2002 r. Taki zjazd przełożył się na znaczny wzrost kosztów energii i surowców. Także towary z zagranicy i podróże stały się dla jankesów droższe. Skorzystali za to eksporterzy.

Problem w tym, że ekonomiści nie mają dla rządu prostych recept na wzmocnienie "zielonego". Radzą ograniczanie deficytu budżetu federalnego oraz deficytu w wymianie handlowej. Radykalnym rozwiązaniem byłyby interwencje na rynku walutowym, na które ostatnio USA zdecydowały się 13 lat temu.

Od 1995 r. pięciu kolejnych sekretarzy skarbu (odpowiednik ministra finansów) utrzymuje oficjalnie politykę silnego dolara. W tym także obecny szef Departamentu Skarbu Henry Paulson, który werbalnie wspierał swoją walutę choćby przy

okazji ostatniego szczytu ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G-7. Paulson należy do oponentów interwencji na rynkach.

Wczoraj dolar minimalnie się osłabił, do 1,5480 USD za jedno euro. Lekki wpływ na to miały kiepskie dane z amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza o produkcji przemysłowej, która spadła w kwietniu o 0,7 proc., czyli więcej niż prognozowali analitycy. Pogorszył się też indeks aktywności ekonomicznej w obrębie Nowego Jorku.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego