Sprzęt Actionu podbije Europę?

Dystrybutor IT przymierza się do dużych przetargów w krajach Europy Zachodniej. Pierwsze oferty może złożyć za pół roku

Aktualizacja: 27.02.2017 11:45 Publikacja: 17.06.2008 08:35

Firma Action, zachęcona sukcesami w realizacji zamówień publicznych w Polsce, planuje udział w przetargach za granicą. Pierwszym krokiem jest złożenie oferty w konsorcjum ze spółką Teta, na dostawę serwerów dla CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych pod Genewą.

- Mamy nadzieję, że wygramy ten przetarg - mówi Piotr Bieliński, prezes Actionu. Wartość zamówienia wydaje się niewielka, ponieważ wynosi około 5 mln zł. - Jak na dostawy serwerowe, to nie jest to mała kwota - mówi Edward Wojtysiak, wiceprezes Actionu.

Kiedy pierwsze duże oferty?

- Chcielibyśmy wyjść z przetargami na rynki unijne, gdzie moglibyśmy liczyć na większą rentowność. Wartość zamówień jest tam też znacznie większa niż u nas. Oczywiście na razie musimy się nauczyć tych rynków. Ale zachęca nas to, że pokonujemy zagraniczną konkurencję w przetargach w Polsce - tłumaczy Bieliński. Wśród rynków, na których Action rozważa złożenie ofert, są m.in. Niemcy. Polska firma chciałaby dostarczać sprzęt np.dla tamtejszych szkół. Kiedy Action przygotuje pierwszą ofertę na rynek zagraniczny? - To cel dalekosiężny. Trudno mówić o konkretnych terminach. To kwestia może pół roku, może roku - mówi Wojtysiak.

Jeszcze może być korekta

Właśnie m.in. ze względu na dostawy sprzętu komputerowego w ramach przetargów, zarząd nie wyklucza korekty prognozy rocznej w górę. - W przyszłym tygodniu będziemy mieć już wszystkie wyliczenia związane z przetargami i wtedy zastanowimy się, co z prognozą - mówi Bieliński. Po trzech kwartałach roku obrotowego 2007/2008, który kończy się w lipcu, prognoza przychodów została zrealizowana w 78 proc., a zysku netto w 83 proc. Action czeka jeszcze na rozstrzygnięcia przetargów ZUS i MSWiA na łączną kwotę około 41 mln zł.

Tymczasem z wypowiedzi Bielińskiego dla TVN CNBC Biznes wynika, że spółka może zawiesić rozmowy w sprawie przejęć i wrócić do nich w 2009 roku. - W IV kwartale tego roku wolelibyśmy skoncentrować się na tym, aby jak najlepiej skorzystać z koniunktury, a oczekujemy, że rynek w tym czasie będzie bardzo dobry - mówi Bieliński.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego