Europejski Fundusz Hipoteczny może zdywersyfikować swoją działalność. Teraz w portfelu firmy przeważają nieruchomości hotelarskie i rekreacyjne. Jak ustaliliśmy, zarząd spółki rozważa zakup dwóch średniej wielkości centrów magazynowych o powierzchni 10-12 tys. metrów kwadratowych każde. Jedno z nich znajduje się w okolicach Warszawy, drugie na Śląsku.
W tej chwili Europejski Fundusz Hipoteczny jest właścicielem pięciu hoteli: w Bochni, Falentach pod Warszawą, Łebie, Kazimierzu Dolnym i w okolicach Ostródy. W sumie dysponują one 500 miejscami noclegowymi. Spółka rozpoczęła budowę kilku kolejnych hoteli. Niewykluczone jednak, że zdecyduje się na zakup gotowych obiektów (w taki sposób rozbudowała obecną sieć hoteli).
- Za dwa lata chcielibyśmy mieć ponad 30 hoteli, a to oznacza, że będziemy musieli dokupić kolejne obiekty na rynku - mówi Mirosław Wierzbowski, prezes i główny akcjonariusz Europejskiego Funduszu Hipotecznego (ma 50,6 proc. akcji). Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi m.in. zakup sieci obiektów hotelarsko-rekreacyjnych należących do jednej z dużych giełdowych spółek o państwowym rodowodzie.
Ewentualny zakup, podobnie jak inwestycja w centra magazynowe, zostałby zapewne sfinansowany za pomocą kredytów. Zdaniem Wierzbowskiego, przy obecnej wycenie giełdowej akcji EFH (około 3,7 zł, czyli prawie o połowę mniej, niż wynosiła cena w zeszłorocznej ofercie publicznej), firma nie zdecyduje się na kolejną emisję papierów.