Bliżej rządowego ratunku

Aktualizacja: 26.02.2017 14:48 Publikacja: 26.08.2008 05:35

Kursy akcji Fannie Mae i Freddie Mac, amerykańskich spółek zajmujących się finansowaniem rynku nieruchomości, spadły od początku roku już o blisko 90 proc. Szanse udanego podwyższenia kapitału tych firm poprzez sprzedaż akcji prywatnym inwestorom spadają z każdym dniem. Rośnie natomiast prawdopodobieństwo rządowego ratunku dla obu instytucji, finansujących połowę rynku hipotecznego USA.

Tylko w minionym tygodniu kurs akcji Freddie Mac spadł na giełdzie nowojorskiej o 52 proc., a Fannie Mae o 37 proc. Ich łączna kapitalizacja wynosi obecnie 7,2 mld USD, podczas gdy na początku roku wynosiła ona 62 mld USD. Freddie i Fannie straciły w poprzednich czterech kwartałach 15 mld USD w związku z kryzysem kredytów hipotecznych.

- Fannie i Freddie nie mają żadnej wartości. Gra dla nich jest już skończona - stwierdził w piątek amerykański miliarder Warren Buffett.

Ostatnie głębokie spadki kursów akcji zostały wywołane pojawiającymi się w prasie informacjami o zbliżającym się wprowadzeniu w życie państwowego planu ratunkowego dla obydwu zagrożonych bankructwem firm.

Plan ten oprócz dofinansowania ich przez rząd wieloma miliardami dolarów ma przewidywać wstrzymanie wypłat dywidendy z ich akcji na dłuższy czas oraz wykup przez rząd dużej ilości akcji. Doprowadziłoby to do spadku wartości papierów obydwu firm posiadanych przez obecnych akcjonariuszy.

- Jak długo rządowy ratunek jest prawdopodobny, inwestorzy będą się wstrzymywać z wzięciem udziału w ofercie publicznej - stwierdził Richard Hofmann, analityk z CreditSights Inc. Dodał, że dalsze spadki kursów akcji Freddie Mac i Fannie Mae wzmocnią tylko wśród inwestorów poczucie, że rządowy ratunek dla tych firm jest bliski. Brak zainteresowania prywatnych inwestorów akcjami obydwu spółek przyspieszy natomiast interwencję władz USA. - To może stać się samospełniającą przepowiednią, jeśli pójdzie za daleko - ocenił Richard Hofmann.

W zeszłym miesiącu Kongres USA przyznał Departamentowi Skarbu prawo do podjęcia akcji ratunkowej wobec Fannie i Freddie. Rząd został uprawniony do udzielania im pomocy finansowej między innymi właśnie poprzez wykupywanie ich akcji.

bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego