"Każdy fundusz będzie osobą prawną. Zapewni to oddzielenie kapitałów zakładu emerytalnego od kapitału funduszu. Zakład emerytalny będzie odpowiadał za zobowiązania funduszu, natomiast fundusz za zobowiązania zakładu już nie" - czytamy w komunikacie.
Zakłady emerytalne, zgodnie z projektem, będą tworzone w formie spółek akcyjnych. Przyjęto zasadę, że zakład będzie mógł zarządzać tylko jednym funduszem. Przewidziano także możliwość łączenia się zakładów emerytalnych.
"Założycielem i akcjonariuszem zakładu będzie mogła być wyłącznie osoba prawna. Aby móc prowadzić działalność, zakład emerytalny będzie musiał spełnić określone wymogi dotyczące wysokości posiadanego kapitału zakładowego. Zgodnie z projektem, do końca grudnia 2018 r. powinien dysponować kapitałem nie mniejszym niż 75 mln zł, a od początku 2019 r. - nie mniejszym niż 100 mln zł" - czytamy dalej.
W projekcie założono, że Skarb Państwa będzie mógł utworzyć fundusz i zakład emerytalny. Natomiast sam fundusz - za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - będzie mogło utworzyć powszechne towarzystwo emerytalne.
"Nowe przepisy zakładają, że KNF będzie kontrolować fundusze i zakłady emerytalne. Komisja będzie mogła np. wydać i cofnąć zezwolenie na utworzenie zakładu, a także zdecydować o jego likwidacji np. w przypadku działalności niezgodnej z prawem lub zagrażającej interesom emerytów. KNF będzie także rozpatrywać skargi emerytów na fundusze" - głosi komunikat.