ONGC kontra Sinopec

Aktualizacja: 26.02.2017 14:24 Publikacja: 27.08.2008 05:25

Oil & Natural Gas Corp. (ONGC), indyjski państwowy koncern paliwowy, złożył wstępną ofertę kupna brytyjskiej spółki naftowej Imperial Energy. Transakcja ta, jeśli do niej dojdzie, będzie warta 2,58 mld USD. O tym, że ONGC prowadzi negocjacje dotyczące zakupu brytyjskiej spółki, prasa informowała już w zeszłym miesiącu. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone.

Spółka Imperial Energy prowadzi głównie działalność na terenie Rosji, w rejonie miasta Tomsk. Posiada ona dowiedzione rezerwy ropy wielkości 864 mln baryłek. W zeszłym roku wydobyła około 114 tys. ton tego surowca. ONGC poprzez nabycie Imperial Energy chce zapewnić sobie dostęp do syberyjskich złóż ropy. Indyjski koncern zmaga się ze spadkiem krajowej produkcji surowca, dlatego jest zainteresowany kupowaniem jego złóż w Rosji, Kazachstanie, Iranie i Afryce.

- ONGC wydaje się być dobrze przygotowana do tej transakcji. Jednakże Chińczycy mogą bardzo szybko przystąpić do gry, gdy będą musieli to zrobić. To bardzo niebezpieczni konkurenci - stwierdził Tony Regan, konsultant w firmie Nexant Inc. Informacje o tym, że chiński państwowy koncern naftowy Sinopec będzie konkurował z ONGC o Imperial Energy, pojawiały się już wcześniej. Wczoraj oficjalnie potwierdził je Su Shulin, przewodniczący rady nadzorczej Sinopec. Ujawnił też, że jego firma przygotowuje ofertę kupna brytyjskiej spółki naftowej.

Po opublikowaniu informacji o ofercie ONGC, kurs akcji Imperial Energy spadł na londyńskiej giełdzie o 2,3 proc. - Inwestorzy będą czekać na informacje o potencjalnym konkurencie z Chin - skomentowali reakcję rynku Andrey Gromadin i Nadia Kazakova, analitycy JPMorgan & Chase.

Tymczasem dziennik "Financial Times" doniósł, że partnerem ONGC przy zakupie Imperial Energy może być jeden z rosyjskich państwowych koncernów energetycznych - prawdopodobnie Rosnieft lub Gazprom.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego