Przedstawiciele firm head-hunterskich (na zlecenie poszukujących kandydatów do pracy) informują, że w ostatnim czasie najbardziej poszukiwanymi na rynku menedżerami są przedstawiciele sektora konsumpcyjnego, finansowego, telekomunikacyjnego i IT. Niektórzy podkreślają jednak, że dużą rolę odgrywa tu również wielkość tych branż i firm w nich działających. Tendencja taka powinna się utrzymać w najbliższej przyszłości, choć mogą ją nieco zaburzyć wzmożone ruchy konsolidacyjne w niektórych sektorach.
Niezmienne zapotrzebowanie
Wszyscy zapytani przez nas przedstawiciele firm head-hunterskich są zgodni co do tego, że najbardziej rozchwytywani na rynku są przedstawiciele branż, które przeżywają okres rozkwitu. Najczęściej wymieniane przez nich sektory to usługi finansowe, handel, IT czy telekomunikacja. Specjaliści informują jednak, że na rynku da się zauważyć również pewne zmiany. - W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów najwyższego szczebla do funduszy private equity. W ostatnim czasie obserwujemy też duży popyt na menedżerów w centrach outsourcingowych i logistycznych - mówi Marta Kowalska-Marrodan z Egon Zehnder International.
Także Monika Ciesielska, prezes Carpenter Consulting, podkreśla, że sporą rotację na kluczowych stanowiskach zaobserwować można zwłaszcza w branżach szybko rozwijających się, czyli IT i telekomunikacji. Zwraca jednak uwagę na inne zjawisko. - Bardzo duże zapotrzebowanie obserwujemy również w branży inżynierskiej, która uległa sporym przekształceniom w ostatnich latach. Niedoceniani do tej pory inżynierowie stali się najbardziej poszukiwaną kadrą - mówi. Podkreśla również, że firmy head-hunterskie coraz częściej poszukują pracowników na inne stanowiska niż jeszcze kilka lat temu. - Pięć lat temu firmy doradztwa personalnego skupiały się głównie na wypełnianiu wakatów. W ciągu ostatnich 2-3 lat obsadzane są dodatkowo nowo tworzone stanowiska w firmach, które tworzą działy, departamenty, budują dodatkowe linie produkcyjne czy planują wprowadzanie innowacyjnych produktów na rynek - mówi Ciesielska.
Aleksandra Rychta z Grafton Recruitment również uważa, że w najbliższym czasie można się spodziewać pojawiania się w Polsce stanowisk, które dotychczas nie były w naszym kraju obecne. - Mam tu na myśli chociażby facility managerów, czyli osoby zajmujące się wszechstronnym zarządzaniem nieruchomością (m.in. zakupem mebli, human resources, wyborem operatorów telefonicznych itd.) - mówi. - Bardzo często poszukiwani są również project managerowie (kierownicy projektu), którzy są potrzebni w wielu branżach. Nieraz zdarza się, że zatrudniani są na kontrakt do nadzorowania konkretnego zadania - dodaje.