Atlas Estates ma problem ze sprzedażą biurowca

Siedem i pół miesiąca okazało się zbyt krótkim terminem dla Atlas Estates na spełnienie warunku, od którego uzależniono sprzedaż warszawskiego wieżowca Millennium Plaza. Nabywca - Akron - może zatem zrezygnować z zakupu. Nie powinno to jednak zaszkodzić wynikom giełdowej firmy

Aktualizacja: 26.02.2017 13:52 Publikacja: 02.09.2008 05:51

Ponad 93 mln euro, czyli przeszło 310 mln zł (według bieżącego kursu) - za taką cenę Atlas Estates miał sprzedać warszawski biurowiec Millennium Plaza. Miał on trafić do portfela austriackiej grupy Akron, jednego z czołowych inwestorów na europejskim rynku nieruchomości. Transakcja zawisła jednak na włosku.

Wciąż brakuje zezwolenia

Umowę sprzedaży warszawskiego drapacza chmur Atlas Estates zawarł w połowie stycznia, przy czym była to umowa warunkowa. Jednym z warunków było uzyskanie przez sprzedającego zgody strony trzeciej. Ustalono, że zezwolenie powinno zostać zdobyte do 30 sierpnia. Tak się jednak nie stało.

Notowana na rynku AIM w Londynie i na GPW w Warszawie spółka nie sprecyzowała, jakiej konkretnie zgody jej wciąż brakuje, wskazując jedynie, że chodzi o decyzję administracyjną i jest obecnie "na zaawansowanym etapie procesu jej uzyskiwania".

Niemniej jednak, zgodnie ze styczniowym porozumieniem, nabywca może teraz w ciągu 30 dni odstąpić od transakcji lub kontynuować działania zmierzające do jej finalizacji. Czy zrezygnuje z zakupu Millennium Plaza? Wczoraj nie udało nam się uzyskać w tej sprawie komentarza od przedstawicieli Akron Group.

Gdy w styczniu Atlas Estates podpisywał umowę z holenderskim inwestorem, jego szefowie opisywali transakcję jako dowód na zdolność spółki do wyłaniania okazji inwestycyjnych, rozwoju tychże inwestycji, jak i wyjścia z nich. Na razie trudno mówić o spełnieniu tego ostatniego elementu w przypadku Millennium Plaza. Sam zakup biurowca należy jednak do udanych transakcji. Atlas nabył go w 2007 roku za 78 mln euro. Już na koniec I półrocza ubiegłego roku wyceniono go natomiast na 92,7 mln euro (wycena firmy Cushman & Wakefield). Cena ustalona z Akronem (93,1 mln euro) była jeszcze wyższa, aczkolwiek zarazem o 4 mln euro niższa od wyceny Millennium Plaza, dokonanej na koniec grudnia 2007 roku. Owa różnica obniżyła wyniki Atlas Estates za I półrocze tego roku.

Bez dużego wpływu na wyniki

Jeśli dojdzie do transakcji na ustalonych w styczniu warunkach, nie wpłynie ona już na tegoroczne rezultaty giełdowej firmy. W przypadku odstąpienia od umowy również nie należy spodziewać się istotnego wpływu na wyniki finansowe Atlas Estates, o ile wartość nieruchomości już mocniej nie spadła. W związku z planowaną sprzedażą biurowca spółka nie aktualizowała jej wyceny na koniec I półrocza.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego