Niższe podatki i większe inwestycje

Aktualizacja: 26.02.2017 13:59 Publikacja: 02.09.2008 06:33

Chiński bank centralny zapewnił wczoraj na swojej stronie internetowej, że jego polityka pieniężna będzie bardziej elastyczna, co ma utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego.

Ta większa elastyczność jest konieczna w warunkach globalnej niepewności. Bank będzie lepiej równoważył wzajemne relacje szybkiego wzrostu i potrzeby ograniczania inflacji. Jej zmniejszenie określono jako "fundamentalne" dla utrzymania wzrostu. Ma mu też służyć zapowiedziana większa dostępność jeszcze w tym roku do nowych kredytów dla rolników, małych przedsiębiorstw i firm oraz regionów usuwających zniszczenia po trzęsieniu ziemi.

Chińskie władze zamierzają też zmniejszyć podatki i zwiększyć nakłady na roboty publiczne, by odsunąć groźbę olimpijskiej klątwy.

Ekonomista z Morgan Stanley Stephen Jen obliczył, że 10 z 11 gospodarzy ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w roku po zawodach doświadczało spadku tempa wzrostu i inwestycji. Nie dotyczyło to tylko Stanów Zjednoczonych, które gościły sportowców w 1996 r. w Atlancie.

Rząd w Pekinie nie zamierza dopuścić do tego, a jego pomoc jest tym bardziej potrzebna, że już od czterech kwartałów systematycznie słabnie tempo wzrostu gospodarczego. Nie lepiej chyba dzieje się również w bieżącym kwartale, bo w sierpniu produkcja przemysłowa, lokomotywa chińskiej gospodarki, spadła po raz drugi z rzędu.

O spowolnieniu tempa wzrostu świadczą też wyniki przedsiębiorstw. Zyski 863 spółek notowanych w Szanghaju i 488 z giełdy w Shenzhen wzrosły w I półroczu średnio o 16 proc., a przed rokiem o 69 proc. w Szanghaju i 99 proc. w Shenzhen. Według opinii ekonomistów i doniesień mediów, na zatwierdzenie przez parlament czeka rządowy program przewidujący wyasygnowanie 220 mld juanów (31,8 mld USD) na inwestycje infrastrukturalne i obniżenie podatków o 150 mld juanów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego