Asseco South Eastern Europe (ASEE) - bałkańskie ramię grupy Asseco Poland (formalnie siedzibą spółki jest Rzeszów) złożyło prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. - Dokument trafił do nadzorcy na początku tygodnia - sprecyzowała Katarzyna Drewnowska, rzecznik Asseco Poland.
W skład grupy ASEE wchodzi obecnie siedem podmiotów - rumuńskie: Net Consulting i FIBa Software, serbskie: Pexim, Pexim Cardinfo i Antegra oraz chorwackie: Arbor Informatyka i Logos. Od kilku dni ASEE jest jedynym właścicielem wymienionych przedsiębiorstw (wcześniej kontrolowało większościowe pakiety). Mniejszościowi akcjonariusze tych podmiotów, w ramach porządkowania grupy przed debiutem, wymienili posiadane papiery na akcje ASEE. W konsekwencji udział Asseco Poland w ASEE spadł z 99,97 proc. do 64,32 proc.
Przedstawicielka Asseco Poland nie chciała zdradzić szczegółów planowanej oferty. Podtrzymała jedynie deklaracje, że subskrypcja ASEE i debiut na GPW planowane są w IV kwartale. Oferującym będzie UniCredit CA IB.
Szefowie Asseco Poland zapowiadali wcześniej, że z planowanego podwyższenia kapitału (rozwodnienie miało nie przekroczyć 25 proc.) ASEE chciałoby pozyskać 60-70 mln euro (200-230 mln zł). Nie wiadomo, czy plany pozostają aktualne (bessa mogła skutecznie ograniczyć apetyty). Nie wiadomo również, czy Asseco Poland będzie chciało zbyć część posiadanych papierów. Taki scenariusz jest prawdopodobny.
ASEE przeznaczy pozyskane pieniądze na dalsze zakupy na Bałkanach. Firma planuje w bieżącym roku mieć ponad 112 mln euro przychodów (około 360 mln zł) i 16 mln euro zysku netto (ponad 50 mln zł). Nie są to oficjalne prognozy.