Nieoczekiwana przerwa w piątkowym NWZA Petrolinvestu spowodowała tego dnia ponad 10-proc. spadek kursu. Spółka została przeceniona bardziej niż rynek (WIG spadł o 3,3 proc.). W tej sytuacji kierownictwo firmy, w której obecnie 43 proc. głosów ma Ryszard Krauze, wydało w niedzielę wieczorem komunikat, który miał uspokoić sytuację.
Zarząd, po skonsultowaniu się ze swoimi partnerami z Kazachstanu, zapewnił, że wszystkie szczegóły umowy z nimi zostaną ustalone przed terminem wznowienia NWZA, które ma zdecydować o emisji prawie 2,9 mln akcji (teraz kapitał dzieli się na ponad 6,1 mln papierów).
W zamian za nowe walory Petrolinvestu Kazachowie (akcje ma objąć kilkanaście podmiotów) mają przekazać polskiej spółce kolejne udziały w firmach Occidental Resources i EmbaYugNeft. To one są właścicielami koncesji poszukiwawczo-wydobywczych w Kazachstanie.
Petrolinvest w swoim niedzielnym komunikacie informuje też o postępach prac na terenie objętym koncesjami BMB Munai oraz OTG. Badania geofizyczne odwiertu nr 200 na pierwszej z nich wskazują na istnienie 12 tzw. horyzontów, czyli poziomów roponośnych. Tzw. opróbowanie (czyli specjalistyczne analizy pojedynczych warstw geologicznych) wszystkich horyzontów oraz ich testy produkcyjne mają potrwać 8-10 tygodni. Z kolei w odwiercie K-3 na terenie koncesji OTG prowadzone są prace nad tzw. zarurowaniem i zacementowaniem ostatnio przewierconego odcinka (do głębokości 6,75 km). Tam też kontynuowane są badania geofizyczne. Dotychczasowe wyniki tych badań wskazują na obecność horyzontów nasyconych węglowodorami o wysokości około 150 m.
Rozmowa z Mirgalim Kunajewem, udziałowcem Occidental Resources i EmbaYugNeft oraz przyszłym akcjonariuszem Petrolinvestu