Mediaset może mieć ITV

Aktualizacja: 26.02.2017 13:33 Publikacja: 09.09.2008 06:10

Kurs akcji ITV, największej w Wielkiej Brytanii telewizji komercyjnej, wzrósł wczoraj na londyńskiej giełdzie o 6,6 proc., gdy włoska spółka telewizyjna Mediaset potwierdziła zainteresowanie nabyciem tej londyńskiej firmy. Mediaset jest kontrolowany przez Silvio Berlusconiego, ale jako biznesmena, a nie jako premiera.

Mediaset jest też największą we Włoszech niezależną stacją telewizyjną. Jej dyrektor Gina Nieri powiedziała gazecie "The Telegraph", że firma szuka możliwości akwizycji i w grę wchodzi również ITV. Dodała jednak, że na razie nie są prowadzone żadne formalne negocjacje.

Akcje ITV do wczoraj staniały od początku roku o 51 proc., co też dało asumpt do spekulacji o przejęciu spółki. Przyczyniła się do nich także decyzja brytyjskiego rządu, który postanowił, że British Sky Broadcasting Group, największy na Wyspach dostawca płatnej telewizji, musi zmniejszyć swój udział w ITV do mniej niż 7,5 proc. z obecnych 17,9 proc., aby nie łamać zasady o swobodnej konkurencji.

Szef rady nadzorczej ITV Mochael Grade przyznał, że prowadził rozmowy z "pewną liczbą" potencjalnych nabywców udziałów BSkyB, ale odmówił podania szczegółów.

Mediaset i grupa inwestorów, między innymi Goldman Sachs, w zeszłym roku kupili holenderską firmę producencką Endemol, znaną przede wszystkim z wprowadzenia na rynki "Big Brothera".

Mediaset ma we Włoszech trzy bezpłatne kanały telewizyjne, a w styczniu uruchomiła trzy płatne, aby dać odpór należącej do Ruperta Murdocha Sky Italia. Do Mediasetu należy też najbardziej oglądana w Hiszpanii Gestevision Telecinco.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego