Część banków promuje zakładanie lokat na swoich stronach www zamiast w placówkach, oferując internautom wyższe kupony. Tak wynika z analizy ich tradycyjnych produktów - lokat terminowych o stałym oprocentowaniu.
Najbardziej wyraźne różnice widać w Banku Handlowym, jeśli chodzi o warunki oprocentowania pomiędzy tradycyjnymi lokatami o stałym oprocentowaniu a takimi samymi zawieranymi przez internet. Produkty sześcio-, dziewięcio- i dwunastomiesięczne są prawie dwukrotnie wyżej oprocentowane niż te zawierane w oddziałach.
Atrakcyjne kupony dotyczą zwykle lokat zakładanych na dłuższy termin, tzn. powyżej trzech miesięcy. Wyjątkiem są: Raiffeisen Bank, AIG Bank i Getin Bank, które dają więcej w okresie jednego lub dwóch miesięcy. Najlepsze warunki proponuje Getin Bank na dwuletniej lokacie, gdzie daje klientom 8 proc. Oprocentowanie depozytów w Getin Banku nie różni się od lokat zakładanych w placówce. Ponad 7 proc. daje także AIG Bank na półrocznej i rocznej lokacie oraz Dominet Bank na rocznej.
Pozostałe produkty dostępne poprzez bankowość elektroniczną o kuponie powyżej 6 proc. oferują także Bank Handlowy, Bank Millenium, Dominet Bank, Eurobank, Getin Bank, mBank, Multibank oraz Raiffeisen Bank. Część z nich nie uzależnia stawki oprocentowania od sposobu założenia lokaty. - Podyktowane jest to funkcjonalnością serwisu internetowego. Staramy się, by wszystkie usługi były dostępne przez internet - wyjaśnia Łukasz Kling z Multibanku.
Najniższe odsetki, nieprzekraczające 3 proc., proponują banki zwykle na lokatach krótkoterminowych, zawieranych na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc. W tym segmencie jedynie Bank Handlowy oferuje tak niskie oprocentowanie na lokacie trzymiesięcznej, ale wynika to zapewne z tego, że promuje lokowanie środków na dłuższy termin. Zostawiając oszczędności na sześć miesięcy, klient skorzysta już z bardziej atrakcyjnego kuponu w wysokości 5,5 proc.