Ministerstwo Skarbu Państwa założyło na przyszły rok wysokie (12 mld zł) wpływy z prywatyzacji. Tym samym więcej pieniędzy trafić ma na Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji, przychodami FRP jest 15 proc. kwoty uzyskiwanej ze sprzedaży akcji państwowych spółek. W przyszłym roku będzie to zatem niebagatelna suma 1,82 mld zł. Warto więc zapytać, jak wydawane są środki Funduszu.
Długa historia Funduszu
Historia FPR sięga 1996 r., kiedy podjęto decyzję, że część przychodów z prywatyzacji nie będzie trafiać do budżetu, ale pozostanie do dyspozycji jako środki specjalne resortu skarbu. Z początkiem 2005 r. pojawiły się w budżecie jako państwowe fundusze celowe. Dzięki zmianie łatwiej weryfikować, na co idą pieniądze FRP. Oprócz niego z wpływów z prywatyzacji korzysta wiele innych funduszy (np. Reprywatyzacji, Skarbu Państwa, Nauki i Technologii Polskiej). Jednak to FRP ma największe wpływy.
Największym beneficjentem Funduszu jest Agencja Rozwoju Przemysłu, do której trafia co roku trzecia część jego wpływów. Zwykle pieniądze służyły powiększeniu kapitałów ARP (w 2007 r. o 102,6 mln zł). Agencja wykorzystuje następnie dodatkowe środki, udzielając pomocy zagrożonym firmom. Największym jej odbiorcą były ostatnio stocznie.
Wciąż te same projekty