Obecnie lista autoryzowanych doradców liczy 137 podmiotów. Są to domy maklerskie, instytucje doradztwa finansowego, a także kancelarie prawne. Nie wszystkie z nich jednak są aktywne i wystarcza im, że mają status doradcy, bo to przynosi prestiż. Giełda postanowiła zatem przeprowadzić weryfikację, której pierwsze wyniki poznamy już dziś.
Oceniane będą wszystkie instytucje, które zostały wpisane na listę do 15 lipca 2008 roku. Firmy te podzielono na cztery grupy ze względu na datę otrzymania statusu doradcy autoryzowanego. Pierwsi zostaną poddani weryfikacji ci, którzy rozpoczęli tę działalność najwcześniej. Cały proces potrwa do 15 grudnia, jednak jego cząstkowe wyniki będą podawane na bieżąco w każdy trzeci poniedziałek miesiąca.
GPW będzie oceniać doradców pod względem jakości wprowadzanych przez nich spółek, tzn. jaka była zmienność ich kursu w ciągu miesiąca po debiucie, jaki był wskaźnik płynności w ciągu pierwszych dwóch tygodni, jaką liczbę spółek doradca wprowadził w danym okresie oraz czy były one innowacyjne. Ważnym kryterium jest też jakość samej emisji oraz obowiązków wykonywanych przez autoryzowanego doradcę, zarówno w zakresie oceny dokumentu informacyjnego, który zastępuje prospekt emisyjny, przygotowania raportów bieżących i okresowych, jak i relacji inwestorskich. Doradcy pomoże także propagowanie wiedzy na temat rynku NewConnect.
Firmy Invest Consulting, CEE Capital oraz Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców działają najbardziej aktywnie. Do końca lipca 2008 roku obsługiwały odpowiednio 10, 9 i 6 spółek. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że większość firm z listy autoryzowanych doradców zajmowała się albo tylko jedną spółką, albo żadną. Nie znaczy to, że jeśli doradca nie wprowadził na rynek żadnej spółki, zostanie wykreślony z listy, o ile pracował z emitentami.