- Jeśli w sprawie nie pojawią się nowe fakty, za kilka tygodni wydamy decyzję dotyczącą połączenia Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD) i Plus Discount - powiedział w rozmowie z "Parkietem" Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

JMD, właściciel sieci sklepów Biedronka, już osiem miesięcy czeka na decyzję UOKiK w sprawie przejęcia sieci dyskontów znajdujących się w sieci Plus Discount. W piątek prezes urzędu poinformowała, że wszczęła postępowanie, w wyniku którego JMD może zapłacić karę w wysokości do 50 mln euro. Powód? Spółka, starając się o zgodę na koncentrację, podała UOKiK nieprawdziwe dane. JMD nie poinformowała urzędu o podpisaniu umowy w sprawie wynajmu sklepu od Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Morągu. Zdaniem Kamili Kurowskiej z biura prasowego UOKiK, wszczęcie postępowania i nałożenie kary nie powinno opóźnić wydania decyzji o dopuszczeniu do koncentracji. Jaka to będzie decyzja? - Postępowanie jeszcze trwa i ciągle analizujemy wpływ tej koncentracji na stan konkurencji na poszczególnych rynkach. Mogę tylko powiedzieć, że jest ona problemowa, ponieważ jest wiele rynków wspólnych, gdzie udziały tych podmiotów są na tyle wysokie, iż mogą budzić obawy - ujawnił Kamiński.

Zgodnie z przepisami firmy muszą informować UOKiK o zamiarze połączenia się, jeśli łączny obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji przekracza 50 mln euro na terenie kraju lub 1 mld euro w skali globalnej. Z danych urzędu wynika, że w pierwszej połowie 2008 r. UOKiK wydał 84 pozwolenia na koncentrację podmiotów gospodarczych. W całym roku 2007 wydano 205 pozwoleń, w tym jedno warunkowe. Chodzi o przejęcie kontroli spółki Carrefour Nederland nad Ahold Polska. Urząd zezwolił na koncentrację pod warunkiem, że do końca 2008 r. spółka pozbędzie się kilkunastu sklepów w sieci Champion i Albert. - Jeśli Carrefour do 31 grudnia 2008 r. nie spełni tego warunku i nie poinformuje nas o tym do 31 stycznia 2009 r., będzie to jednoznaczne z dokonaniem tej koncentracji bez zgody UOKiK - powiedział Kamiński. Dodał, że grozi to wysokimi sankcjami finansowymi. Może również doprowadzić do podziału przedsiębiorcy.

W 2007 r. najwięcej przejęć miało miejsce w sektorze handlu (52), przemysłu spożywczego (39) oraz w sektorze energetycznym (20). W 50 przypadkach obrót podmiotów przekraczał kwotę 2,5 mld euro.