W niedzielę Lehman Brothers, o którego możliwym przejęciu lub bankructwie mówiło się już od jakiegoś czasu, ogłosił, że zamierza wypełnić wniosek o upadłość. Napięcie na rynkach finansowych, którego w związku z tym spodziewają się inwestorzy, spowodowało, że kwestia obniżki stóp procentowych w USA znów stała się otwarta.
"Zbliżające się bankructwo Lehman Brothers zwiększyło napięcie na rynkach finansowych i wywołało powrót oczekiwań na obniżki stóp w USA. Tym samym dolar gwałtownie stracił. Wsparcie/opór na dziś 2,31 i 2,36"- powiedział Marcin Grotek, analityk rynków finansowych Raiffeisen Bank Polska
W poniedziałek o godz. 14:00 zostaną opublikowane dane makroekonomiczne z Polski, które mogą okazać się kluczowe dla najbliższych decyzji RPP - inflacja CPI za sierpień oraz dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw.
"Dzisiaj kluczowe dane makroekonomiczne z Polski, jednak wobec zamieszania związanego z Lehman Brothers mogą przejść niezauważone dla rynków finansowych. Wsparcie i opór dla pary euro/złoty na dziś 3,34 i 3,38" - uważa Grotek.
Koniec tygodnia przyniósł zapowiedzi premiera Tuska o możliwym przyjęciu wspólnej waluty w 2011 roku, co spowodowało kilkugroszowe umocnienie złotego. Jednak komentarz prezesa NBP Sławomira Skrzypka, że ewentualna data wejścia Polski do strefy euro jest bardzo ambitna, oraz że plany te nie były konsultowane z NBP spowodowały gwałtowną deprecjację złotego. Euro/złoty szybko powrócił jednak do poziomów sprzed opublikowania tej informacji.