BFG może być finansowany wyłącznie przez banki

Warszawa, 16.09.2008 (ISB) - Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) nie będzie już współfinansowany przez Narodowy Bank Polski, ale w całości przez banki. Między innymi takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o BFG, przyjęty we wtorek przez rząd.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:57 Publikacja: 16.09.2008 17:41

"Narodowy Bank Polski nie będzie współfinansował Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. System gwarantowania depozytów finansowany będzie wyłącznie przez banki. To jedna z ważniejszych zmian zaproponowanych w nowych przepisach"- czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR)

Nowe prawo zakłada, że NBP będzie mógł udzielić BFG kredytów krótkoterminowych, pod warunkiem ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia. Możliwe to będzie wyłącznie w sytuacji zagrożenia stabilności systemu bankowego i powinno zagwarantować właściwe wykonanie zadań przez Fundusz w sytuacjach kryzysowych.

Na Bankowy Fundusz Gwarancyjny zostanie nałożony obowiązek monitorowania sytuacji ekonomiczno - finansowej oraz systemów zarządzania banków, korzystających z jego pomocy.

Rada Funduszu BFG będzie także zobligowana do przekazywania ministrowi finansów kwartalnych sprawozdań z jego działalności.

Zgodnie z nowymi przepisami, minister finansów ma powoływać przewodniczącego Rady BFG, po zasięgnięciu opinii prezesa NBP i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Minister będzie mógł także wnioskować do Rady Funduszu o odwołanie członków jego zarządu.

BGF to instytucja gwarantująca depozyty zgromadzone w bankach, objętych polskim systemem gwarantowania do równowartości 22,5 tys. euro.

BFG może także udzielać pomocy finansowej bankom w formie pożyczek, gwarancji lub poręczeń poprzez nabywanie niezagrożonych wierzytelności banków.

Działalność pomocowa BFG finansowana jest ze środków własnych funduszu, gromadzonych w ramach funduszu pomocowego. Na fundusz ten wpływają opłaty roczne wnoszone przez banki objęte systemem gwarantowania oraz przez Narodowy Bank Polski, a także spłaty wcześniej udzielonych pożyczek.

Podstawę do naliczania wysokości opłat stanowią: suma aktywów i zobowiązań pozabilansowych ważonych ryzykiem wg stanu na 31 grudnia poprzedniego roku.

Stawki procentowe obowiązkowej opłaty rocznej określa Rada Funduszu.

W 2007 r. banki wpłaciły 50% naliczonej opłaty, a pozostałą część wniósł NBP.

Od początku działalności, tj. 1995 roku do końca 2007 r. BFG udzielił 100 pożyczek z funduszu pomocowego, z tego 44 bankom komercyjnym i 56 spółdzielczym na łączną kwotę 3.746.842,4 tys. zł. (ISB)

amo/mtd

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego