Pogłoski okazały się prawdziwe. Amerykański bank centralny - Fed, który pozwolił zatonąć Lehman Brothers Holdings, jednemu z czołowych graczy na Wall Street, pospieszył z pomocą American International Group, największej pod względem aktywów firmie ubezpieczeniowej w Stanach Zjednoczonych. By podtrzymać płynność chwiejącego się giganta finansowego, udzielił mu dwuletniej pożyczki w wysokości 85 miliardów dolarów oprocentowanej na ponad 11 proc. w skali roku, a więc na surowych warunkach (trzymiesięczny Libor plus 8,5 punktu procentowego), co powinno zmobilizować firmę do jak najszybszej spłaty tego zobowiązania.
AIG nie udało się załatwić kredytu w bankach Goldman Sachs i Morgan Stanley, co świadczy o skali nieufności w sektorze nękanym wstrząsami po krachu na rynku nieruchomości. Fed początkowo był przeciwny ratowaniu AIG za pomocą funduszy z kasy publicznej, ale w końcu kierownictwo banku centralnego USA doszło do wniosku, że konsekwencje "bezładnego" upadku tej spółki byłyby zbyt poważne.
- To niesamowita ulga - komentował decyzję Fedu David Havens, analityk kredytowy szwajcarskiego banku UBS. Jak stwierdził, nikt nie wie, jakie byłyby skutki bankructwa American International Group. Ryzyko systemowe było zbyt duże ze względu na rozległe interesy międzynarodowe tej spółki i mnogość jej partnerów. Według szacunków RBC Capital Markets, upadek AIG spowodowałby w branży finansowej straty rzędu 180 miliardów dolarów. Firma ta sprzedała bankom i innym inwestorom instrumenty chroniące posiadaczy papierów dłużnych o wartości 441 miliardów dolarów.
AIG znalazła się we wtorek na krawędzi, gdyż agencje Moody?s Investors Service i Standard & Poor?s obniżyły jej ratingi, co znacznie pogorszyło położenie firmy w staraniach o uzyskanie finansowania. AIG brakowało gotówki, a obniżenie ocen wiarygodności kredytowej oznaczało groźbę powiększenia zastawów dotychczasowych zobowiązań o 13 mld dolarów.
W zamian za pożyczkę Fed obejmie prawie 80 proc. akcji AIG, której kapitalizacja pod koniec 2006 roku wynosiła prawie 190 miliardów dolarów (obecnie jest to około 10 mld USD). Dzięki pieniądzom z banku centralnego AIG zyska na czasie i będzie mogła sprzedać część aktywów, a pieniądze uzyskane z tych transakcji przeznaczyć na spłatę pożyczki.