Spółki publiczne będą miały obowiązek prowadzenia stron internetowych, na których informować będą o terminach walnych zgromadzeń i podjętych przez nie decyzjach - stanowi projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym zająć się ma jutro Rada Ministrów.
Zmiany w ksh wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy podmiotów notowanych na rynku regulowanym. Unia Europejska dąży do wzmocnienia interesów mniejszych podmiotów zaangażowanych kapitałowo w spółki publiczne.
Zupełną nowością ma być dopuszczenie akcjonariuszy do udziału w WZA za pośrednictwem środków elektronicznych, i to w zakresie obejmującym nie tylko bierne śledzenie obrad, ale także zadawanie pytań i składanie wniosków, a nawet głosowanie. Projekt nowelizacji zakłada, że spółki same w swoich statutach będą określały, czy taka forma uczestnictwa jest dopuszczalna. Proponowana zmiana przewiduje jednak, że udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu może podlegać jedynie ograniczeniom, które są "niezbędne do identyfikacji akcjonariuszy i zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej".
Zmianie ulegają także przepisy dotyczące zwoływania walnych zgromadzeń. Zgodnie z intencją rządu, nie wystarczy "ogłoszenie" (o którym mówi obecnie ksh), ale także "zapewnienie przekazania informacji adresatom". Projekt przewiduje, że może to się stać poprzez zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej oraz za pośrednictwem agencji informacyjnej. Wydłużeniu ulec ma także termin na zwołanie WZA. Obecnie spółki powinny poinformować akcjonariuszy co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem. Po zmianach będzie to 26 dni.
Jeżeli przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja wejdzie w życie, spółki akcyjne będą miały de facto obowiązek prowadzenia strony internetowej. W internecie będą musiały się także znaleźć projekty uchwał wprowadzanych do porządku obrad walnych zgromadzeń. Obecnie zalecenie takie występuje tylko w kodeksie dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.