-proc., ale z licznymi zwolnieniami dla podatników, którzy przychód ze sprzedaży przeznaczą - w ciągu dwóch lat od zbycia nieruchomości - na inne cele mieszkalne. Podatnicy będą musieli zwrócić szczególną uwagę na moment nabycia danej nieruchomości, która jest przedmiotem sprzedaży. Dobra znajomość bieżących przepisów, ale także tych utrzymanych przez przepisy przejściowe przyda się z pewnością w przypadku planowania transakcji zbycia nieruchomości. Każdy bowiem ze wspomnianych systemów opodatkowania przewiduje możliwości sprzedaży nieruchomości bez podatku. Cechą wspólną wspomnianych trzech reżimów prawnych jest to, iż po upływie pięciu lat od końca roku, w którym zbyto nieruchomość, podatku nie ma.
Korzystna ulga mieszkaniowa
Wydaje się, iż z pewnych względów stosunkowo korzystną sytuację mają ci podatnicy, którzy nabyli (nabędą) mieszkania w okresie od początku ubiegłego roku do końca 2008 r. Te osoby skorzystać mogą z tzw. ulgi meldunkowej. Zameldowanie w zbywanym mieszkaniu przez minimum 12 miesięcy umożliwia dokonanie jego sprzedaży bez podatku. Jest to stosunkowo krótki okres i warunek ten spełnia wielu podatników. Co ważne, w świetle wydanych interpretacji organów podatkowych roczny okres zameldowania nie musi rozpoczynać się po dacie wejścia w życie przepisów wprowadzających ulgę meldunkową. Wystarczy, że osoba zbywająca mieszkanie była w nim zameldowana przez minimum jeden rok kilka lat temu. Ponadto, jeśli z przepisami dotyczącymi zbywania nieruchomości zestawimy przepisy dotyczące darowizn pomiędzy członkami najbliższej rodziny, pojawiają się dla podatników spore możliwości optymalizacji podatkowej. Pamiętać bowiem należy, że darowizny wśród członków najbliższej rodziny (rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie) nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Jeżeli podatnik nabył mieszkanie w 2006 r., to, co do zasady, podatek od zbycia wynosi 10 proc., chyba że transakcja zbycia nastąpi po 2011 r. (po pięciu latach od końca roku, w których nastąpiło nabycie) lub przychód uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczony zostanie na cele mieszkalne. Może jednak w 2008 r. darować to mieszkanie swojemu dziecku, które sprzeda je bez podatku, o ile był (lub będzie) w nim zameldowany w okresie 12 miesięcy (a zatem sprzedaż bez podatku może nastąpić najpóźniej w 2009 r., jeśli obdarowany zamelduje się w nim dopiero w tym roku). Noworoczne nowości
Nowe zasady opodatkowania zbycia nieruchomości, które mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r., dają z kolei inne możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku. Nabywców nieruchomości po 1 stycznia 2009 r. nie będzie dotyczyła ulga meldunkowa. Powraca - z pewnymi modyfikacjami - zwolnienie od podatku, zgodnie z którym przeznaczenie dochodu uzyskanego na zakup innej nieruchomości (domu, mieszkania, działki) umożliwi uniknięcie podatku w wysokości 19 proc. dochodu. Warto dodać, że ze zwolnienia skorzysta także podatnik, który nabędzie nieruchomość w innym kraju Unii Europejskiej.
Optymalizacja w zakresie podatku dochodowego
od osób prawnych i VAT