MSP: Debiut spółki energetycznej Enea na GPW może zostać opóźniony

Warszawa, 26.09.2008 (ISB) - Giełdowy debiut spółki energetycznej Enea może zostać przesunięty z końca października na później, kiedy pojawi się lepsza koniunktura na rynku kapitałowym, wynika z wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Aktualizacja: 26.02.2017 11:59 Publikacja: 26.09.2008 10:26

"Ważą się losy debiutu Enei, choć jeszcze z oficjalnego harmonogramu nie zrezygnowaliśmy" - powiedział Grad piątkowej "Gazecie Wybroczej". Dodał, że potencjalni nabywcy spółek (także w drodze giełdowej) żądają coraz większego dyskonta ze względu na fatalną sytuację na rynkach.

"To jest właśnie taki moment, kiedy co dzień pojawiają się nowe rekomendacje: sprzedawać, nie sprzedawać. Nie wykluczam, że część planów będzie trzeba zamrozić. Kluczem do powodzenia prywatyzacji Enei jest sięgnięcie do bliskowschodnich funduszy inwestycyjnych" - podsumował Grad.

Minister podkreślił, że obecnie stoi przed wyborem, czy sprzedawać tanio, czy sprzedawać dobrze, ale być może trochę później.

W ubiegłym tygodniu Enea zapowiadała rychłe ustalenie widełek cenowych dla akcji w ramach oferty publicznej spółki i rozpoczęcie roadshow. Zapisy na akcje spółki mają się zacząć, według harmonogramu na początku października.

Oferującym jest Dom Maklerski BZ WBK. Oferta spółki ma się składać z 149.237.382 akcji serii C. Spółka chce wprowadzić do obrotu na rynku regulowanym łącznie 295.987.473 akcji serii A oraz 149.237.382 akcji serii C (plus tyleż praw do akcji serii C).

Według wcześniejszych zapowiedzi resortu skarbu, debiut Enei na GPW planowany jest na 20 października. Oferta pierwotna obejmuje jedynie akcje nowej emisji (których wartość szacowana jest na 2,0-3,0 mld zł), natomiast Skarb Państwa planuje sprzedać cały posiadany pakiet akcji Enei do końca 2009 roku.

Enea ma ok. 10% udziału w krajowej produkcji energii i ponad 15% udziału w krajowej sprzedaży. Roczne przychody przekraczają 7 mld zł.

Grad poinformował w rozmowie z "GW", że w sektorze energetycznym Skarb Państwa pozbędzie się kontroli nad wszystkimi spółkami elektroenergetycznymi z wyjątkiem największej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Minister dodał, że także Tauron, choć dotychczas mówiło się o zachowaniu większościowego pakietu przez SP w tej spółce, zadebiutuje na giełdzie, a potem trafi do inwestora strategicznego. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego