Niespodziewanie zakończyły się trwające od ubiegłego tygodnia poszukiwania inwestora przez największe amerykańskie towarzystwo oszczędnościowo-kredytowe Washington Mutual (WaMu). Ku zaskoczeniu rady nadzorczej, Federalny Urząd Nadzoru Oszczędności (OTS) w czwartek wieczorem przejął nad nim kontrolę, a następnie sprzedał jego aktywa za 1,9 mld USD bankowi J.P. Morgan Chase.
WaMu należało do instytucji finansowych najdotkliwiej doświadczonych załamaniem na rynku kredytów hipotecznych. Ponad połowa udzielonych przez to towarzystwo kredytów należała do kategorii uważanych obecnie za ryzykowne. W rezultacie przez ostatnie dziewięć miesięcy towarzystwo poniosło 6,3 mld USD strat, a od września ubiegłego roku jego walory zostały przecenione o 95 proc. Największe agencje ratingowe w ostatnich tygodniach wielokrotnie obniżały oceny wiarygodności kredytowej WaMu. Doprowadziło to do paniki wśród klientów, którzy od połowy września wycofali z towarzystwa 16,7 mld USD. OTS ocenił, że odpływ środków zagraża stabilności kredytodawcy i zdecydował się na jego zajęcie. Jednocześnie Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) zapewniła klientów, że pieniądze w banku są bezpieczne. - Zaskakujące, że bank tak długo utrzymywał się na powierzchni - podsumowała upadek WaMu Nancy Bush, analityk w NAB Research.
To największe bankructwo w dziejach amerykańskiej bankowości. Regulatorzy wycenili aktywa istniejącego od 119 lat WaMu na 307 mld USD, depozyty zaś na 188 mld USD. Dzierżący dotąd ten niechlubny rekord Continental Illinois National Bank & Trust miał zaledwie 40 mld USD aktywów, gdy splajtował w 1984 r.
Upadek WaMu oznacza poważne zmiany na mapie amerykańskiej bankowości. Depozyty oraz 2240 oddziałów towarzystwa przejmie J.P. Morgan Chase, który wcześniej nabył pierwszą głośną ofiarę kryzysu finansowego, bank Bear Stearns. Po konsolidacji J.P. Morgan Chase będzie łącznie posiadał 5410 oddziałów w 23 amerykańskich stanach. Jego aktywa sięgną 2 bln USD i pod tym względem będzie ustępował jedynie Bank of America, który wchłonął niedawno Merrill Lyncha, oraz Citigroup. BLOOMBERG, REUTERS