[mail=konrad.krasuski@parkiet.com]konrad.krasuski@parkiet.com[/mail]

Walne zgromadzenie GPW w najbliższy poniedziałek uzupełni skład Rady Giełdy o reprezentanta domów maklerskich i akcjonariuszy mniejszościowych. To już drugie podejście do zmian w organizacji spółki zapowiedzianych przed listopadowym debiutem. Skarb Państwa przekonywał wówczas, że stosowne zmiany w statucie pozwolą na lepszą reprezentację inwestorów i głównych kontrahentów giełdy, jakimi są brokerzy.

[srodtytul]Pracował przy ofercie giełdy[/srodtytul]

Na grudniowym walnym zgromadzeniu to rząd zablokował zmiany w radzie, argumentując to potrzebą dodatkowych konsultacji wśród inwestorów. Domy maklerskie już wtedy miały wytypowanego swojego przedstawiciela (Waldemara Markiewicza, szefa DB Securities).

Zgłaszanie kandydatów na walne zwołane 28 lutego skończyło się w poniedziałek. Okazało się, że mniejszościowych inwestorów będzie prawdopodobnie reprezentować szef bankowości inwestycyjnej Banku Handlowego Paweł Graniewski. Jego kandydaturę zaproponował Aviva OFE, najsilniejszy jak dotąd inwestor, który ujawnił swój stan posiadania (na najbliższe WZ fundusz zarejestrował 1,34 mln akcji – co stanowi niemal 3,2 proc. wszystkich walorów giełdy).

To właśnie Graniewski był jednym z koordynatorów oferty publicznej GPW jako pracownik jednej z instytucji odpowiedzialnych za budowę księgi popytu.

Wcześniej przez długie lata był przedstawicielem banku inwestycyjnego Morgan Stanley w Polsce. Graniewski znany jest także dobrze w Ministerstwie Skarbu – był tam w latach 90. głównym doradcą prawnym programu NFI.

[srodtytul]Dwóch chętnych na miejsce dla brokerów[/srodtytul]

Okazuje się także, że przy wyborze reprezentanta brokerów Waldemar Markiewicz będzie miał konkurenta  w osobie Jacka Lewandowskiego, prezesa Ipopemy Securities, zgłoszonego przez niewielki Trigon Dom Maklerski.

Zagadką pozostaje, kto z obecnej siedmioosobowej Rady Giełdy pożegna się ze sprawowaną obecnie funkcją. Statut nie przewiduje, aby liczyła ona więcej członków. Do wymiany pozostałego składu Rady (w tym roku kończy się jej kadencja) dojdzie przypuszczalnie na zwyczajnym walnym zgromadzeniu w czerwcu.