Kapitalizacja GPW zwiększyła się o 2 proc.

Drugi miesiąc z rzędu zwiększyła się kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych. Po niewielkim wzroście w lutym, w marcu wartość notowanych na warszawskim parkiecie spółek wzrosła o 2 proc. i na koniec miesiąca wyniosła 144,9 mld euro

Aktualizacja: 25.02.2017 21:33 Publikacja: 11.04.2011 15:39

Kapitalizacja GPW zwiększyła się o 2 proc.

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Mimo wzrostu, GPW nie udało się zbliżyć do wyprzedzającej nas giełdy tureckiej. Firmy tam notowane miały na koniec marca wartość 219,6 mld euro, czyli o 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Warszawskiej giełdzie udało się jednak oddalić od giełdy wiedeńskiej. Różnica w wycenie spółek wynosi już prawie 51 mld euro, czyli o 3,2 mld więcej niż w lutym.

[srodtytul] [link=http://www.parkiet.com/artykul/1039640_Gielda-za-20-lat--automaty-i-centrum-dla-calego-regionu.html]Giełda za 20 lat: automaty i centrum dla całego regionu[/link][/srodtytul]

Nie zmieniła się kolejność w europejskiej czołówce. Wciąż największą giełdą pozostaje NYSE Euronext z kapitalizacją ponad 2,2 bln euro. Kolejne miejsca zajmują giełda niemiecka (Deutsche Borse), kapitalizacja na poziomie 1 bln euro, oraz giełda hiszpańska (BME) – wartość spółek na koniec miesiąca wyniosła prawie 915 mld euro.

Większa kapitalizacja GPW to w głównej mierze efekt wzrostu indeksów giełdowych. W marcu WIG zyskał na wartości 2,5 proc. co było trzecim wynikiem w Europie. Lepsze okazały się jedynie rynki w Bratysławie i Istambule, które wzrosły odpowiednio o 7,8 proc. i 5,4 proc. Jeszcze lepiej prezentuje się WIG20 na tle innych indeksów skupiających największe spółki. W ubiegłym miesiącu indeks zyskał 3,6 proc. Większy wzrost zanotował jedynie ISE 30 – indeks największych spółek notowanych na giełdzie tureckiej, który zyskał na wartości 5 proc.

- Bardzo dobry marzec jest konsekwencją napływu kapitału zagranicznego na nasz parkiet. Inwestorzy zagraniczni wybrali Polskę ze względu na słabość złotego, który powodował, iż można było zarobić podwójnie – na wzroście cen akcji oraz spodziewanym umocnieniu naszej waluty w związku z podwyżką stóp procentowych – mówi Łukasz Bugaj z Millenium DM.

Trzeci miesiąc z rzędu na wartości traci NewConnect. Indeks rynku alternatywnego spadł w marcu o 0,5 proc. i od początku jest na minusie już 8,5 proc. Wynik ten jest najsłabszy spośród wszystkich europejskich rynków alternatywnych.

Dane FESE pokazują także, że GPW poczyniła duże postępy jeżeli chodzi o obroty. W marcu właściciela zmieniły akcje za 5,97 mld euro, czyli o 18 proc więcej niż miesiąc wcześniej. Jest to także 30 proc. więcej niż w marcu 2010 r.

- Wysokie obroty to jednak nie tylko zasługa zagranicznych inwestorów, aktywne na rynku były również OFE, które korzystają z ostatnich tygodni napływów sporej gotówki – dodaje Bugaj.

W I kwartale wartość obrotów przekroczyła 16 mld euro. Jeżeli uda utrzymać się to tempo, zostanie poprawiony wynik z 2010 r. kiedy obroty przekroczyły 52,3 mld euro. Trzeba jednak pamiętać, że od początku roku inwestorzy na warszawskiej giełdzie mogą handlować walorami godzinę dłużej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego