PZU będzie omawiane na Harvardzie

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu między PZU a Eureko. Przypadek ten będzie omawiany na wykładach z negocjacji biznesowych

Aktualizacja: 25.02.2017 13:44 Publikacja: 05.07.2011 13:44

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu międz

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu między PZU a Eureko

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

- Trwający dziesięć lat spór pomiędzy holenderskim udziałowcem w największej polskiej firmie ubezpieczeniowej a Skarbem Państwa jest niezwykle ciekawy z biznesowego punktu widzenia. Nasze studium przypadku nie ma jednak na celu oceniania przebiegu ani wyniku negocjacji – mówi Vincent Dessain, dyrektor Europejskiego Centrum Badawczego Harvard Business School w Paryżu.

Publikacja kilkunastostronicowego opracowania powinna być gotowa po wakacjach, następnie będzie omawiana w bostońskiej siedzibie uczelni, na zajęciach poświęconych trudnym negocjacjom. – Bardzo nas cieszy zainteresowanie ze strony tak prestiżowej uczelni. Sam planuję uczestniczyć w pierwszych zajęciach, na których będzie omawiany case PZU – mówi Andrzej Klesyk, prezes firmy, który na Harvardzie zrobił dyplom MBA.

Pracując nad opracowaniem, oprócz zapoznania się z setkami stron materiałów, badacze z Harvardu spotkali się także z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu, prawnikami, zarządzającymi spółką, teraz będą rozmawiać z Eureko.

Fakt, że oprócz prezesa firmy, absolwentem szkoły jest również wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak był dodatkową zachętą do zbadania przebiegu negocjacji u polskiego ubezpieczyciela. Jednak jak wyraźnie podkreślają naukowcy, najważniejszy jest wymiar poznawczy i edukacyjny każdego przypadku.

– W Polsce badaliśmy także przypadek Agory, zmuszonej do konkurowania z Faktem. Opublikowaliśmy także case’a o Zarze, której odzież w odróżnieniu od większości konkurentów powstaje w rodzimej Hiszpanii, a nie w Chinach. Obecnie pracujemy również nad studium przypadku transakcji hedgingowych Airbusa, który produkcję prowadzi w strefie euro, a przychody otrzymuje w dolarach – mówi Vincent Dessain.

Rocznie HBS publikuje około 300 omówień problemów i sytuacji zaistniałych w międzynarodowym biznesie. W Polsce przygotowywała również raporty dotyczące prywatyzacji firmy odzieżowej Próchnik czy Cementowni Odra.

Firmy mają możliwość wglądu w przygotowywaną przez naukowców opracowania, a także sugerowania zmian. - Nie zawsze się jednak na nie zgadzamy. Jesteśmy uczelnią, nie zaś agencją PR, czy firmą consultingową, dlatego analizowane sytuacje menedżerskie staramy się przedstawiać jak najbardziej obiektywnie – mówi Vincent Dessain.

Harvard Business School powstała w 1908 r. Wśród jej absolwentów znajdują się m.in. George W. Bush, Michael Bloomberg czy Jamie Dimon, prezes JP Morgana.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28