Po niemal trzech miesiącach nieprzerwanego wycofywania kapitału z rynków wschodzących w ostatnim tygodniu inwestorzy patrzyli na nie łaskawiej – wskazują dane ośrodka analitycznego EPFR Global. Ale nawet gdyby zwiastowało to trwałą zmianę trendu, nie musi oznaczać poprawy koniunktury na giełdach naszego regionu.
Zmiana dała się odczuć
Jak podał w piątek EPFR, w tygodniu zakończonym 19?października do funduszy inwestujących w akcje z rynków wschodzących napłynęło netto 665 mln USD (równowartość 2,1 mld zł). Wcześniej fundusze te przez jedenaście tygodni z rzędu – czyli od połowy lipca – miały ujemne saldo wpłat i umorzeń. Tak złej passy nie miały od III kwartału 2002 r. W efekcie od początku bieżącego roku z funduszy akcji rynków wschodzących inwestorzy podjęli netto 41,2 mld USD. Wcześniej kapitał napływał do nich szerokim strumieniem. Monitorowanym przez EPFR funduszom akcji młodych rynków inwestorzy w 2009 r. powierzyli 83,3 mld USD, a rok później rekordowe 84 mld USD.
Tegoroczna zmiana nastawienia inwestorów do giełd wschodzących dała się silnie odczuć. Indeks MSCI EM, obejmujący 21 młodych rynków, od początku maja stracił niemal 25 proc., a od początku roku blisko 21 proc. Dla porównania – analogiczny indeks rynków dojrzałych spadał odpowiednio o 16 i 8,6 proc. Odpływ kapitału z rynków wschodzących odzwierciedlają również kursy ich walut. Od kiedy w maju na światowych giełdach rozpoczęła się przecena, wiele z tych jednostek płatniczych straciło wobec dolara ponad 10 proc.
Kapitał odpływa z regionu
Rynki naszego regionu były przy tym w ostatnich miesiącach w szczególnej niełasce inwestorów. Obejmujący giełdy Europy Środkowo-Wschodniej subindeks MSCI EM stracił od początku maja 33 proc. Analogiczne subindeksy akcji latynoamerykańskich i azjatyckich osłabiły się odpowiednio o 24 i 23 proc. Waluty państw naszego regionu – turecka lira, złoty i węgierski forint – były od maja najsłabszymi spośród ponad 30 głównych jednostek płatniczych.
Działo się tak, bo – jak wskazuje EPFR – nieprzerwany odpływ kapitału z funduszy akcji środkowoeuropejskich trwa już od początku maja. Ostatni tydzień nie przerwał tej passy. Wprawdzie w tym okresie z większości innych funduszy regionalnych także kapitał uciekał, ale w żadnym wypadku ujemne saldo wpłat i umorzeń nie utrzymuje się od tak dawna. Na przykład z funduszy akcji rynków wschodzących Azji inwestorzy podejmują środki od 11 tygodni, a z funduszy afrykańskich od 15 tygodni. To, że ?mimo odpływu kapitału z funduszy regionalnych fundusze akcji młodych rynków jako ogół odnotowały w minionym tygodniu dodatnie saldo wpłat i umorzeń, oznacza, że inwestorzy powierzali kapitał?podmiotom o zdywersyfikowanym geograficznie portfelu (np. takim, które odzwierciedlają indeks MSCI EM). Według EPFR napłynęło do nich netto 1,3 mld USD, najwięcej?od maja. Ale udział Polski w takich funduszach jest niewielki.