Oprócz tego trzy istniejące domy maklerskie starają się o rozszerzenie zezwoleń o nowe typy działalności.
Przedstawiciele istniejących biur oceniają, że poprawa sytuacji na rynkach finansowych z początku roku stanowiła zachętę dla nowych podmiotów, aby walczyć o klientów i zlecenia. Sytuacji nie zmieniła także przecena na warszawskiej giełdzie z sierpnia i września.
Paradoksalnie nowe zezwolenia KNF nie muszą wpłynąć na zwiększenie konkurencji wśród przyjmujących zlecenia inwestorów. W tym roku komisja zgodziła się na prowadzenie działalności maklerskiej przez Efix Dom Maklerski (ale ten specjalizuje się w doradztwie walutowym) oraz Xelion Dom Maklerski (doradztwo inwestycyjne). W 2010 r. zgodę komisji otrzymał nowy broker – Biuro Maklerskie Raiffeisen Bank Polska. Z działalnością ruszył jednak dopiero pod koniec tego roku.
Przed rokiem większość podmiotów potrzebowała zezwolenia nie dla klasycznej brokerki, ale dla zarządzania środkami klientów na zlecenie. Zgodę KNF uzyskały: Analizy Online Asset Management, Caspar Asset Management, Money Makers oraz Dom Maklerski Alfa Zarządzanie Aktywami. Oprócz tego na listę uprawnionych trafił Dom Maklerski AFS, specjalizujący się w doradztwie walutowym.
Kolejne podmioty starające się o zezwolenia także nie muszą stawiać na typową działalność brokerską. Dla wielu licencja domu maklerskiego pozwala na rozszerzenie swojej działalności bez ryzyka zatargu z prawem. Z tego m.in. powodu o zezwolenie KNF stara się m.in. Polska Grupa Energetyczna, która we własnym zakresie chce handlować energią i pochodnymi na ceny energii na giełdzie. Rynek energii to także cel dla Consus – spółki, która po uzyskaniu zezwolenia?KNF chce się specjalizować?w obrocie uprawnieniami do emisji CO2.