Towarzystwa nie czekają jednak na poprawę koniunktury, żeby przyciągnąć klientów. - W obecnym otoczeniu makroekonomicznym należy stosować politykę aktywnego zarządzania, a nie pasywnie budować pozycję – mówi Szymon Szatkowski z Idea TFI.
- Planujemy uruchomienie funduszu obligacji korporacyjnych i absolutnej stopy zwrotu oraz rozszerzenie możliwości inwestycyjnych funduszu Informatyki i Infrastruktury – mówi Grzegorz Dróżdż z Investors TFI.
Na przełomie roku dwa nowe fundusze typu total return oraz obligacji korporacyjnych uruchomi Allianz TFI. Zdaniem Anny Bąkały, dyrektor ds. zewnętrznych kanałów komunikacji, w najbliższym czasie najlepiej będzie się sprawdzał fundusz Allianz Aktywnej Alokacji, który w okresie sierpień-październik, zarobił ponad 4,3 proc. Akcje stanowią 0-80 proc. portfela funduszu, 20 proc. przypada na papiery dłużne.
Podobnym funduszem jest uruchomiony w kwietniu Idea Zmiennego Zaangażowania, który jednak może inwestować również w instrumenty pochodne. W ciągu trzech miesięcy zakończonych w październiku zarobił 29 proc..
Ambitne plany ma również Ipopema TFI, które jest na etapie uruchamiania funduszu parasolowego Ipopema SFIO. W jego skład wejdą na początku trzy subfundusze: Makro Alokacji, Obligacji oraz Agresywny. Ten pierwszy to subfundusz absolutnej stopy zwrotu. Ipopema liczy, że w ciągu roku do całego „parasola" uda się pozyskać ok. 200 mln zł, z czego najwięcej do funduszu Makro Alokacji, przyszłego flagowego subfunduszu Ipopemy.