Banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów i zapowiadają, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze trudniej. Dotyczy to przede wszystkim kredytów mieszkaniowych oraz dla małych i średnich firm – wynika z ankiety NBP.
Już w IV kwartale 2011 roku wzrósł do 46 proc. odsetek banków zaostrzających politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych. Jedna piąta z nich określiła zaostrzenie jako znaczne. Najwięcej banków podwyższyło wymagany udział własny kredytobiorcy w inwestycji oraz wymagane zabezpieczenia.
Będzie jeszcze trudniej
Banki przewidują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2012 r. Takie oczekiwania sformułowało około 86 proc. banków, ponad 40 proc. z nich określiło zaś zaostrzenie jako znaczne. – W przypadku Kredyt Banku zaostrzenie polityki kredytowej polegało na podwyższeniu marż wszystkich produktów hipotecznych o 0,3 pkt proc. – mówi Agnieszka Nachyła, dyrektor marketingu bankowości hipotecznej Kredyt Banku. Dodaje, że decyzje o zaostrzeniu polityki kredytowej były podyktowane wyższym kosztem finansowania akcji kredytowej.
Pogorszyły się także warunki udzielania kredytów dla firm. W przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw zaostrzenie warunków w IV kwartale 2011 r. dotyczyło zarówno kredytów długoterminowych, jak i krótkoterminowych. Jednocześnie, podobnie jak w poprzednim kwartale, większość banków nie dokonała zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw. Po sześciu kwartałach obniżek marż na kredytach dla przedsiębiorstw, w ostatnich miesiącach ubiegłego roku banki podwyższyły marże. Przewaga instytucji, które je podniosły, nad tymi, które je obniżyły, wyniosła 36 proc. Zaostrzenie warunków dotyczyło również maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowania.
Wyższe marże
Większość banków tłumaczyła takie działania podwyższonym ryzykiem, związanym z przewidywaną sytuacją gospodarczą. W porównaniu z poprzednią edycją ankiety wzrósł również odsetek banków wskazujących na swoją bieżącą lub oczekiwaną sytuację kapitałową jako przyczynę zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw. Ankietowane banki wymieniały dodatkowo wzrost ryzyka związanego z sytuacją największych kredytobiorców oraz pogorszenie się jakości portfela kredytów dla przedsiębiorstw.