– Zagrożeniem jest transfer ryzyka z zewnątrz, ale istotnym problemem są też koszty finansowania aktywów długoterminowych, głównie kredytów hipotecznych – dodał Kwaśniak. Poinformował również, że listy zastawne mogą emitować tylko powołane do tego banki hipoteczne i jeśli któryś z banków uniwersalnych chce emitować takie papiery, to może utworzyć bank hipoteczny. Zadeklarował jednocześnie, że zostanie przeprowadzony przegląd regulacji nadzorczych, przy konsultacjach z sektorem bankowym.
Bankowcy zwracali uwagę na to, że wiele decyzji dotyczących polskiego sektora bankowego zapada na forach międzynarodowych, co często ma negatywne konsekwencje. – Zasady Bazylea III ustala tak naprawdę rynek amerykański, kompletnie inny niż europejski i polski – podaje przykład Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zauważył, że polskie instytucje finansowe odczuja także ustawy zagraniczne. – Jedną z kwestii, które nas niepokoi jest sprawa FATCA, dotycząca pobierania podatku i systemu raportowania dla rządu amerykańskiego, wprowadzona na całym świecie, która może mieć daleko idące konsekwencje.
Prezes NBP Marek Belka podkreślił, że operacje zwiększenia płynności na europejskim rynku bankowym przeprowadzane przez EBC poprawiły sytuację polskiej gospodarki. – One zmieniły nastroje w gospodarce europejskiej i na rynkach. Złoty zaczął się wzmacniać. Obniżają się rentowności polskich papierów skarbowych – tłumaczył. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP zwrócił jednak uwagę, że EBC, oferując bankom ze strefy euro niskooprocentowane pożyczki, w praktyce udziela im subwencji. – Jesteśmy częścią UE, więc powinniśmy poprosić o rekompensatę – dodał Jagiełło.