Już tylko dziś i jutro można składać zapisy na akcje Globe Trade Centre po cenie 4,45 zł. Ze sprzedaży do 100 mln papierów deweloper chciał pozyskać około 100 mln euro na zwiększenie płynności i obniżenie dźwigni finansowej. Przedstawiciele spółki informowali, że będą zadowoleni, jeśli ofertę uda się zrealizować w co najmniej 80 proc. Zdaniem ekspertów realna jest sprzedaż wszystkich akcji.
Atrakcyjna cena
Cezary Bernatek z KBC Securities uważa, że trudno jest spekulować, jaką część emisji uda się uplasować. – Do sukcesu dewelopera z pewnością przybliża jednak fakt, że największy akcjonariusz złożył zapis proporcjonalny do swego udziału (kupi 27,8 mln akcji za 28,7 mln euro – red.) – mówi. – Zakładamy, że firmie uda się pozyskać blisko 100 mln euro, wspominane przez zarząd jako kwota optymalna – dodaje. Nasz rozmówca zaznacza, że przy uwzględnieniu maksymalnego rozwodnienia wartości aktywów netto na akcję, spółka nadal notowana jest z blisko 50-proc. dyskontem. – Papiery GTC wyceniamy na 8,37 zł. Cenę emisyjną uważamy za atrakcyjną – mówi.
Optymistą jest też Maciej Krefta z Millennium DM. – Moim zdaniem GTC uda się zakończyć emisję z sukcesem. Akcje spółki notowane są na giełdzie na historycznie niskich poziomach, a zainteresowanie nimi potwierdza chociażby ostatni komunikat o wzroście zaangażowania OFE PZU „Złota Jesień" – podkreśla.
Co zrobią fundusze?
W gronie znaczących akcjonariuszy GTC znajdują się trzy fundusze emerytalne: ING OFE (ma 10,91 proc. akcji), Aviva OFE BZ WBK (7,23 proc.) oraz OFE PZU „Złota Jesień" (6,77 proc.). Ostatni z nich o zwiększeniu zaangażowania powyżej 5 proc. poinformował wczoraj. GTC znajduje się w portfelach wszystkich OFE. Przedstawiciele funduszy nie zdradzają, czy wezmą udział w ofercie, gdyż zgodnie z prawem nie mogą informować o swych planach inwestycyjnych. – To, jak oceniamy spółkę, widać po zachowaniu jej kursu – mówi zarządzający jednego z funduszy emerytalnych.
Akcje GTC wczoraj zyskały 1,5 proc. Jeszcze bardziej udane były dwie wcześniejsze sesje.?W poniedziałek papiery dewelopera komercyjnego zyskały 6,9 proc., a we wtorek kolejnych 8,1 proc. O tym, że zainteresowanie ofertą może być spore, może też świadczyć skala handlu prawami poboru. Były one notowane od 5 do 11 czerwca. W tym czasie właściciela zmieniło 18,2 proc. ich ogólnej liczby. Najwięcej – 7,3 proc. – przedostatniego dnia.