Udział w losowaniu to dla OFE – po wprowadzeniu zakazu pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem tego roku – jedyna szansa zdobycia znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim, lipcowym losowaniu (biorą w nim udział osoby, które nie wybrały OFE w przewidzianym przepisami terminie) do trzech funduszy przydzielono 179 tys. osób.
Uczestnictwo OFE w losowaniu zależy od jego wielkości (nie biorą w nim udziału trzy największe) oraz wyników inwestycyjnych. Stopa zwrotu musi być wyższa od średniej dla branży w dwóch 3-letnich zestawieniach osiągnięć inwestycyjnych opublikowanych przez nadzór. Najbliższy taki ranking będzie upubliczniony w pierwszych dniach października za okres od końca września 2009 r. do końca września tego roku. Jak wynika z naszych wyliczeń, w okresie od końca września 2009 r. do 18 września 2012 r. tylko jeden fundusz – Amplico – spełnia oba warunki. Ma wynik powyżej średniej, podobnie jak pół roku temu w podobnym zestawieniu, i ma już praktycznie pewny udział w losowaniu w styczniu 2013 r. Może wziąć w nim udział jako jedyne OFE – byłby to pierwszy taki przypadek w historii – i zdobyć w ten sposób nawet około 200 tys. klientów.
Szansę na udział w losowaniu ma jeszcze tylko fundusz PKO BP Bankowy. Był powyżej średniej pół roku temu, a jego obecny wynik nie jest dużo niższy od przeciętnego. Ma kilka dni na nadrobienie tego dystansu.
Z naszych wyliczeń wynika, że w okresie od końca września 2009 r. do 18 września 2012 r. przeciętna stopa zwrotu OFE (średnia ważona) wynosi 18,9 proc. Wyniki wszystkich OFE są przy tym wyższe od połowy średniej, czyli od minimalnej wymaganej prawem stopy zwrotu w tym okresie. Żadne więc towarzystwo emerytalne nie będzie musiało dopłacać do rachunków klientów.
Najlepszy wynik – 20,96 proc. zysku – w tym okresie należy do ING OFE. Za nim uplasowała się Nordea (20,88 proc.), a następnie Allianz (20,58 proc.). Wynik czwartego OFE Amplico to 19,98 proc.