Dzięki tej konstrukcji izba?rozliczeniowa staje się partnerem centralnym, co oznacza, że będzie kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego, wygaszając w ten sposób prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji względem siebie.?Dotyczy to wszystkich?transakcji rozliczanych w KDPW_CCP.
Izba?stanie się tym samym bezpośrednio odpowiedzialna za rozliczenie transakcji. Jak podkreślają przedstawiciele KDPW_CCP, zmiany te istotnie zwiększą bezpieczeństwo. Izba liczy, że dzięki temu będzie mogła szybciej interweniować w razie niewypłacalności którejś ze stron, chroniąc tym samym rynek przed efektem domina.
– KDPW_CCP, dzięki odpowiednim kapitałom własnym (200 mln zł) i systemowi gwarantowania rozliczeń (odpowiednie liczenie ryzyka, depozyty zabezpieczające, fundusz rozliczeniowy), przejmuje istotną część ryzyka inwestycyjnego związanego z ewentualną niewypłacalnością strony transakcji – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW.
Polski rynek był jednym z ostatnich w Unii Europejskiej, który wprowadził do swojego prawodawstwa mechanizm nowacji rozliczeniowej.