Rentowność papierów pię- cioletnich o wartości 56 mld jenów wyniosła 1,05 proc., a obligacji 15-letnich o wartości 10?mld jenów – 2,5 proc.
Polskie papiery skarbowe kupili głównie inwestorzy instytucjonalni z Japonii – banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i instytucje publiczne. – To dobre podsumowanie naszego październikowego cyklu spotkań w Japonii i Korei Płd. W ramach tych spotkań promowaliśmy całą ofertę rządowych obligacji – od nominowanych w jenach, poprzez nominowane w euro i dolarach, do obligacji złotowych emitowanych na rynku krajowym – mówi Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.
Resort zdecydował się na emisję w jenach, kiedy w listopadzie Polsce zapada dług w tej walucie o wartości 23,5 mld, a na rynku wtórnym nasze papiery nominowane w jenach są rekordowo drogie.
Kowalczyk podkreśla, że polskie papiery skarbowe cieszą się?dużym zainteresowaniem wśród inwestorów z Azji. Ostatnia emisja na rynku japońskim?miała miejsce w maju tego roku. Resort sprzedał papiery pięcioletnie o wartość 25 mld jenów. Rentowność wyniosła 1,49 proc.
Polska zakończyła już finansowanie potrzeb pożyczkowych, zagranicznych i krajowych na ten rok. Teraz prefinansuje przyszłoroczne potrzeby o wartości 145 mld zł. Ogłoszona strategia zarządzania długiem na najbliższe cztery lata jest taka, że głównym źródłem finansowania pozostanie rynek krajowy, a udział długu w walutach obcych nie będzie przekraczał 30 proc.